جمعه ۰۴ خرداد ۱۳۹۷

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

پیرسالاری و آقازادگی دو روی سکه پدرخواندگی در اصلاحات

 

نیروهای جوان اصلاح‌طلب که حالا از دو جهت درهای پیشرفت به رویشان بسته شده است از مناسبات حاکم بر این جریان گلایه دارند.

 

گروه سیاسی آنا – هنوز چند وقتی از دچار شدن اصلاحات به عارضه ژن خوب نمی‌گذرد که عارضه پیرسالاری هم تن این جریان سیاسی را لرزانده است. نیروهای جوان اصلاح‌طلب که حالا از دو جهت درهای پیشرفت به رویشان بسته شده است از مناسبات حاکم بر این جریان گلایه دارند.

 

شهرداری تهران یکی از جایگاه‌های اجرایی است که اصلاحات توانست به مدد پیروزی در شهر تهران آن را تصاحب کند اما اینک دیده می‌شود که با حضور محمدعلی نجفی در بهشت نیروهای اصلاح‌طلب کهنه‌کار نظیر مرتضی حاجی که در آستانه هفتاد سالگی است به منصب و مقام در شهرداری تهران می رسد.

 

در این حیطه اصلاح طلبان معتقدند که پدیده آقازادگی در جریان اصلاحات با پدیده پیرسالاری در این جناح قرابت و پیوستگی خاصی دارد. از یک سو افرادی که انحصار قدرت را در این جریان در دست دارند و حالا سن و سالی از آن‌ها گذشته است دوباره مناصبی را در اختیار گرفته‌اند و از سوی دیگر آقازاده‌های همین اقایان جا پای پدرانشان گذاشته اند و جولان می‌دهند.

 

این موضوع حتی صدای اعضای شورای شهر تهران را هم درآورده است. در پی انتصابات اخیر در شهرداری تهران، «حجت نظری» عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه «شهرداری تهران با توجه به حجم مشکلاتی که دارد، نیازمند است از مدیران جوان‌تر استفاده کند» گفت: «میانگین سنی معاونان دکتر نجفی که تا به الآن معرفی شده‌اند، کمی از انتظار بنده بیشتر بود و معتقدم برای تصدی معاونت‌ها، رؤسای سازمان‌ها و شهرداران مناطق باید از نیروهای جوان‌تر و کسانی که تخصص و انگیزه‌ بیشتری در اداره‌ امور دارند، استفاده شود.»

 

محمدرضا تاجیک، کارشناس سیاسی اصلاح‌طلب نیز به همین موضوع اشاره و بیان می‌کند: «ژنرال‌ها یک‌عده چهره‌های تکراری هستند که هر موقع سفره قدرت پهن است حضور دارند.»

 

همچین ابراهیم اصغرزاده، فعال سیاسی با بیان اینکه آقازادگی و پیرسالاری دو پدیده شومی هستند که باعث از دست رفتن سرمایه اجتماعی و انهدام آن و همچنین بی اعتمادی در جامعه می‌شود، در این خصوص بیان می کند: «آقازادگی روی دیگر سکه پدرخواندگی است. آقازادگی و پدرخواندگی هر دو مزاحم تحقق حقوق شهروندی و استقرار دموکراسی‌اند و پارازیت جامعه مدنی محسوب می شوند.»

 

اصغرزاده درباره مصداق عملی ژن خوب و پیرسالاری در اصلاحات گفت: «دیدید که بعد از همین انتخابات اخیر که دولت دوازدهم شکل گرفت و شهرداری تهران به دست اصلاح‌طلبان افتاد ما هنوز با یک گردش نخبگان معیوب و یک نوع پیرسالاری مواجه هستیم که موجب تقویت پدیده‌های خاصی مانند آقازادگی می‌شوند.»

 

با این حال حتی شاهد دفاع شخصیت‌های سیاسی در این جریان از ژن خوب هستیم. زمانی که پسر محمدرضا عارف که به همین نام مشهور است، نظریه ژن خوب را مطرح کرد، نمی‌دانست که پرده از چه موضوعی در جریان اصلاحات بر می دارد. انتقادات زیادی نسبت به این موضوع صورت گرفت که چرا پسر عارف با خودشیفتگی بر موضوعی که خود برای آن زحمت نکشیده فخر و مباهات می‌کند.

 

اما عارف در واکنش به این موضوع دفاع تمام قد از آقازاده خود حمایت کرد و گفت: « به اندازه کافی در فضای مجازی افاضه فرمودند و فکر می‌کنم که تا همین اندازه کافیست. در فضای مجازی از این مسئله سوءاستفاده شده و فرزند من نیز همیشه شاگرد ممتاز بوده و شاگرد اول کلاسش بوده است و در هر مسابقه ای که از دبستان تا به حال شرکت کرده اول بوده و گفته من این موضوع را از پدر و مادرم به ارث بردم که در همه دوران تحصیلاتشان شاگرد اول بوده‌اند.»

 

اصلاح‌طلبان خود مطرح کردند که انتظاری نمی رود که با پدیده ژن خوب در اصلاحات بتوان با چنین رویکردی برخورد کرد اما آنچه مشخص است این آتش فرو ننشسته و همچنان انتقادات وجود دارد و بعضا اوج می‌گیرد.

 

منبع: آنا


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=36870

  تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۶، ساعت: ۱۵:۲۰