یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، میراث فرهنگی دلخراش ما

پیگیری ثبت جهانی یلدا پس از اتمام یک جلسه نافرجام برای ایران

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پس از پایان کمیته میراث جهانی در جزیره موریس و در آستانه شب یلدا بار دیگر از پیگیری ها برای ثبت جهانی شب یلدا در فهرست میراث ناملموس خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، پس از آنکه ایران از فرصت ثبت جهانی یونسکو به واسطه آماده نبودن پرونده شب یلدا به کمیته میراث ناملموس سال ۲۰۱۸ جا ماند و نتوانست این پرونده را به صورت مستقل  در این  کمیته که چند روز پیش در جزیره موریس برگزار شد، به ثبت برساند؛ حالا رئیس سازمان میراث فرهنگی اظهار امیدواری می کند این آیین توسط ایران جهانی خواهد شد.

علی اصغر مونسان در صفحه توئیتری اعلام کرد که« نوید می دهم یلدا با قدمتی ۸ هزار ساله ثبت جهانی می شود در تلاشیم تا شب یلدا با برنامه های شاد و منطبق بر رسوم باستانی شبی خاطره انگیز را برای مردم ایران رقم بزنیم.»

اما رئیس سازمان میراث فرهنگی اعلام نکرد که دقیقا چه برنامه ای برای شب یلدا دارد؟ آیا منظورش مراسمی بود که کاخ نیاوران آن را لغو کرد و یا مراسم یادمان یلدا بود که اعلام شد برنامه خبری نیست؟! یا اینکه شاید منظورشان از شبی خاطره انگیز برگزاری چند سخنرانی یا نمایشگاهی از ظروف مخصوص شب یلدا در محل سازمان میراث فرهنگی است.

مونسان شب گذشته در مراسم یادمان یلدا با حضور نمایندگان و سفرای کشورهای مختلف، مسئولان و مدیران سازمان میراث فرهنگی و استادان و صاحبنظران حوزه فرهنگ در کاخ نیاوران برگزار شد، پس از تکرار اهمیت میراث ناملموس یلدا برای ایرانیان و حاضران در برنامه ابراز امیدواری کرد با مشارکت کشورهای همسایه و ثبت جهانی شب یلدا در فهرست میراث جهانی، مودت و مهرورزی در بین این کشورها افزایش پیدا کند.

مونسان  افزود: یلدا نمادی برای ارائه پیام صلح و مهربانی است و امیدواریم با ثبت جهانی آن این پیام در تاریخ جهان ثبت شود. میراث ناملموس و آیین های مشترکی که با کشورهای همسایه داریم بیانگر نفوذ فرهنگی ایران است؛ این میراث مشترک نشان می دهد ملت های فارسی زبان همیشه در کنار هم بوده اند و خوشحالیم که در حال ثبت این رویداد فرهنگی در فهرست میراث جهانی هستیم.

او تصریح کرد: جالب است که آیین های ایرانی به نوعی با سفارشات الهی عجین است؛ در کشور ما از ابتدا مردم یکتاپرست بوده اند و بر اخلاق تاکید داشته اند نکته ای که در فرایض الهی نیز بر آن اصرار شده است؛ عجین شدن فرهنگ و دین از ارزش های این ملت است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: یلدا به معنای امید به روز روشن پس از شبی تاریک و سخت است، امید داریم که آینده کشور روشن است و شرایط سخت پشت سر گذاشته خواهد شد.

فاطیما کریمی
 
منبع: مهرنیوز

پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=44047

  تاریخ انتشار: ۳ دی ۱۳۹۷، ساعت: ۱۱:۵۲