سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

«چرا باید یک خبرنگار به جرم افشاگری، اتهام اقدام علیه امنیت ملی داشته باشد مگر شهرداری تهران امنیت ملی است؟»

نیم نگاه / انتقاد از توزیع کارت هدیه ­های ۵۰۰ هزار تومانی شهرداری در مجلس

ارجاع تحقیق و تفحص از شهرداری تهران به کمیسیون عمران

 

پرونده تحقیق و تفحص از شهرداری تهران به کمیسیون عمران رسید. عبدالکریم حسین‌زاده، عضو کمیسیون عمران دیروز در حالی این خبر را در گفت‌و‌گو با «ایلنا» اعلام کرد که همزمان علیرضا رحیمی، نماینده تهران نیز در صحن علنی از توزیع کارت هدیه ۵۰۰ هزار تومانی بین نمایندگان توسط شهرداری خبر داد و به آن معترض شد.
حسین‌زاده روز گذشته به خبرگزاری ایلنا گفت که طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران در نشست اخیر هیأت رئیسه مورد بررسی قرار گرفته و برای ادامه کار به کمیسیون عمران ارجاع شده است. عضو کمیسیون عمران مجلس دهم با اشاره به جوانب مختلف این پرونده، یادآور شد: به نظر می‌رسد تمام موارد مطرح شده در این تحقیق و تفحص مربوط به کمیسیون عمران نیست و بسیاری از این موارد برای بررسی دقیق‌تر و غیرجانبدارانه‌تر باید به کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور نیز ارجاع شود. او خاطرنشان کرد: بر این اساس به برخی از اعضای هیأت تحقیق و تفحص از شهرداری تهران پیشنهاد کردم طی مکاتبه با هیأت رئیسه مجلس، خواستار تفکیک موارد و محورهای این تفحص شده و نسبت به ورود کمیسیون شوراها به این طرح پیشنهاد کنید. نماینده اصلاح‌طلب مردم نقده و اشنویه در مجلس دهم خاطرنشان کرد: کمیسیون عمران می‌تواند درخصوص نحوه اجرای مسائل فنی و عمرانی و همچنین ساخت و سازها و تغییر کاربری‌ها در شهرداری تهران ورود کند اما مسائلی همچون مدیریت شهری، مسائل مالی و انتصاب‌های شهرداری تهران مربوط به کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور است و به نظر می‌رسد دخیل کردن این کمیسیون در تفحص از شهرداری تهران به نفع کشور خواهد بود.
پیش از انتشار این خبر، در جلسه علنی روز گذشته مجلس علیرضا رحیمی در تذکری با انتقاد از عملکرد شهرداری تهران که اقدام به توزیع کارت‌های۵۰۰ هزار تومانی تسهیلات ورزشی میان نمایندگان کرده بود، گفت: اتفاق ناگواری در مجلس از طرف شهرداری تهران افتاد که موجب تحیر و تعجب نمایندگان مجلس شد.
نماینده تهران گفت: در راهروی مجلس فهرستی به‌ عنوان تسهیلات تربیت‌ بدنی آورده‌اند که به نمایندگان داده شود. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعلام کرد: از طرف شهرداری تهران کارت ۵۰۰ هزار تومانی به نمایندگان پیشنهاد شده که موضوع مربوط به یکی دو نماینده هم نبوده و بنابر پیگیری بنده، مطلقاً همه نمایندگان از دریافت این کارت‌ها استنکاف کرده‌اند.
هر چند علی مطهری، رئیس جلسه دیروز اعلام کرد که هیأت رئیسه از این موضوع اطلاعی ندارد اما رضا شیران خراسانی نماینده اصولگرای مردم مشهد نیز با حضور در جایگاه هیأت رئیسه، اعلام کرد که این موضوع به شهرداری تهران مربوط نیست و این کارت‌ها درپی در خواست اداره رفاه مجلس انجام شده و شهرداری تهران نیز این کارت‌ها را مانند کارت خرید کتاب  در اختیار نمایندگان گذاشته‌ است. عبدالکریم حسین ­زاده اما در گفت‌و‌گوی خود با ایلنا تأکید کرده که اگر مسأله کارت­های هدیه ۵۰۰ هزار تومانی صحت داشته باشد قطعاً در روند تحقیق و تفحص تأثیر خواهد گذاشت.
دیروز همزمان با موضوع تحقیق و تفحص از شهرداری انتقاداتی نیز درباره برخورد با مدیر مسئول سایت منتشر‌کننده اسناد املاک شهرداری تهران در مجلس مطرح شد. ابتدا مصطفی کواکبیان در نطق میان ­دستور خود با بیان اینکه مجلس می‌تواند جلوی فساد سیستماتیک را بگیرد اضافه کرد: مدتی است بحث املاک نجومی مطرح است، چرا باید یک خبرنگار به جرم افشاگری، اتهام اقدام علیه امنیت ملی داشته باشد مگر شهرداری تهران امنیت ملی است؟ خبرنگار حرمت دارد وباید دست کسی را که این موضوع را افشا کرده بوسید نه اینکه او را محاکمه کرد.
در ادامه هم حسین ­زاده در گفت گوی خود با ایلنا ضمن اشاره به برخی شنیده‌ها درباره برخورد با مدیرمسئول و سردبیر «معماری نیوز»، گفت: همه مسئولان اعم از مسئولان شهرداری به‌عنوان کسانی که مسائل بسیاری درباره‌مان مطرح می‌شود، به جای اینکه اقدام به اتهام‌زنی علیه خبرنگاران کنیم، صرفاً در راستای اثبات حقانیت خود تلاش کنیم.

 

 

منبع: روزنامه ایران


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=25980

  تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۵، ساعت: ۱۹:۳۵