جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

چگونه یک دولتی که عمرش فقط ۴ سال است می تواند برای ۷۰۰۰ سال تاریخ این کشور مصوبه صادر کند؟؟؟!!!

خروج نگران کننده ۴۴۶ اثر از میراث ملی با ارزش گذاری عجیب؛

برخی آثار باستانی ایرانِ پنج هزار سال پیش از میلاد فقط ۲۰۰ یورو می ارزد!

قطعه های تاریخی متعلق به بیش از هفت هزار سال پیش به اندازه یک گوشی تلفن همراه نیز ارزش گذاری نشده و بیمه در صورت تخریب با فقدانش فقط ۲۰۰ یورو پرداخت می کند! خنجرها، سرنیزه ها و سرپیکان های مفرغی و برنزی متعلق به هزاره چهارم پیش از میلاد نیز ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰ یورو معادل حدود ۲۰ تا ۳۴ میلیون تومان وجه ارزش گذاری شده است!

«تابناک»، مهدی خرم دل؛ هیأت وزیران دولت یازدهم در جلسه هشتم اسفند ۱۳۹۵ با پیشنهاد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با خروج ۴۴۶ قلم از آثار تاریخی و هنری به شرح فهرست پیوست که تأیید شده به مهر دفتر هیأتدولت است، موقت جهت برگزاری نمایشگاهی با نام «ایران: فرهنگ کهن بین آب و بیابان» در شهر بن آلمان موافقت کرد.

 

در این مصوبه که یازدهم اسفندماه ابلاغ شده، تأکید شده در اجرای ماده (۲۱) آیین نامه اموال فرهنگی، هنری و تاریخی نهادهای عمومی و دولتی موضوع تصویب ـ نامه شماره ۵۰۴۴۶/ت۲۵۲۱۴هـ مورخ ۱۳۸۱/۱۲/۱۴، به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اجازه داده شده با هماهنگی مرکز امور حقوقی بین المللی نهاد ریاست جمهوری و رعایت قوانین و مقررات مربوط، مجموعه ای از آثار ارزشمند میراث ملی ایران که شمار قابل توجهی از آنها متعلق به هزاره های پیش از میلاد است، به آلمان منتقل شود.

 

نفس انتشار پیوستی از آثار جابجا شده در ضمیمه این مصوبه، کاری ارزشمند در راستای شفافیت بیشتر چنین انتقالِ کم سابقه ای است که تا حدودی از ابهام ها می کاهد؛ اما هم متن این مصوبه و هم پیوست ضمیمه آثار حاوی جزئیات بسیار نگران کننده ای است. نخستین نگرانی درباره مدت زمان انتقال این اشیا به آلمان است.

 

در این مصوبه، به جای آنکه دقیقاً مشخص شده باشد این اموال از چه تاریخی از ایران خارج می شود و پس از چه تاریخی باید به ایران بازگردد، از لفظ «موقت» استفاده شده که می تواند یک هفته، یک ماه، سه ماه، شش ماه یا زمان بیشتری باشد؛ بنابراین نمی توان پس از زمان مشخصی، پیگیر بازگشت این اشیا به ایران شد و با لفظ «موقت» می توان مدت های مدیدی به انتظار بازگشت این آثار نشست.

 

نگرانی بعدی و اصلی در ضمیمه این مصوبه مشهود است. مطابق با قاعده معمول، باید این آثار ارزش گذاری می شده تا به میزان ارزش تعیین شده برای این آثار بیمه صورت می پذیرفته و این کار نیز انجام شده و در پیوست این مصوبه، تصویر آثار، ابعاد این آثار، شمارشان و همچنین ارزششان برآورد شده و بیمه نیز متناسب با رقم تعیین شده، متعهد به پرداخت خسارت تخریب یا سرقت هریک از این آثار خواهد بود اما رقم تعیین شده در مواردی بسیار اندک و غیرمنتظره است.

 

شمار چشمگیری از ژتون های گل متعلق به ۴۷۰۰ تا ۵۲۰۰ سال پیش از میلاد مسیح فقط ۲۰۰ یورو ارزش گذاری شده است؛ یعنی یک قطعه تاریخی متعلق به بیش از هفت هزار سال پیش به اندازه یک گوشی تلفن همراه نیز ارزش گذاری نشده و بیمه در صورت تخریب با فقدانش چنین رقم نازلی را پرداخت می کند! خنجرها، سرنیزه ها و سرپیکان های مفرغی و برنزی متعلق به هزاره چهارم پیش از میلاد نیز ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰ یورو معادل حدود ۲۰ تا ۳۴ میلیون تومان وجه ارزش گذاری شده است!

 

البته برخی آثار نیز قیمت گذاری بالایی شده؛ برای نمونه، بالاترین رقم ارزیابی بیمه به جام های زرین مارلیک اختصاص دارد که برای هر جام تا یک میلیون و پانصدهزار یورو در نظر گرفته شده است. در واقع گران ترین اثر این مجموعه متعلق به هزاره اول پیش از میلاد، به عنوان یکی از سمبل های تمدن ایران، حداکثر شش میلیارد تومان می ارزد. مجموع این ۴۴۶ اثر نیز ۳۷۶۹۹۴۰۰ یورو معادل ۱۵۳ میلیارد و هشتصد و سیزده میلیون تومان ارزش گذاری شده است.

 

نیم نگاهی به لیست آثار ارسالی به آلمان نشان می دهد که قیمت گذاری اغلب آثار با منطق عقلانیت سازگاری ندارد و این قیمت گذاری ها آنچنان نازل است که نیاز به سابقه کارشناسی آثار تاریخی برای درک اشتباه رخ داده ندارد. حقیقتاً کدام ایرانی می پذیرد که یک اثر تاریخی -ولو کوچک و گلی- متعلق به هفت هزار سال پیش، فقط حدود نهصدهزار تومان ارزش گذاری شود و اگر این سرمایه ملت ایران به سرقت رود یا نابود شود، فقط ۲۰۰ یورو به ایران پرداخت شود؟

 

وقتی برخی تابلوهای موجود در گنجینه موزه هنرهای معاصر متعلق به نقاشان معاصر غربی بیش از صد میلیون دلار ارزش گذاری می شود، چگونه جام تاریخی زرین متعلق به ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ سال پیش، حداکثر یک و نیم میلیون دلار ارزش گذاری می شود؟ آیا نباید نگران بود؟ به متن و پیوست این مصوبه که ضمیمه این مطلب شده، توجه کنید و به این پرسش نگارنده، پاسخ دهید. آیا هر ایرانی منفرداً نباید نسبت به سرنوشت این آثار نگران باشد؟

 

برخی صفحات پیوست این مصوبه از این قرار است؛

 

 

 

منبع: تابناک


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=33323

  تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۵، ساعت: ۲۰:۰۸