دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، قابل تامل، وزارت بهداشت، وزیر مستعفی بهداشت

چگونه یک مومیایی از میان خرابه‌های وزارت بهداشت سر بر آورد

? جوابیه یک پزشک ایرانی به وزیر
? چگونه یک مومیایی از میان خرابه‌های وزارت بهداشت سر بر آورد.
✍️ به قلم دکتر حامد یحیی‌زاده
————–
قاضی‌زاده هاشمی: «من به صراحت می‌گویم که اگر میزان خدمات از دوره مادها را تا قبل دولت تدبیر و امید احصاء کنیم کمتر از خدمات این دولت در پنج سال اخیر است». مقدمتاً کوچکترین اشکال را متذکر شوم: احصاء یک واژه تازی به معنی «تعیین تعداد» است و برای مقولات غیر قابل شمارش مانند خدمات به کار نمی‌رود. اما در این نوشتار بیش از اینها شرمنده آقای دکتر خواهیم شد زیرا بر آن هستم که با رد ادعا و گزافه‌های ایشان، توهین به تمدن ایرانی را به گوینده برگردانم.

اکنون مشخص می‌شود وزارتیان در اضافه‌کاری ۱۴ ساعته برای طرح تحول، تنها زانوی غم از بابت دوری خانه و کاشانه بغل نگرفته و به غور در تاریخ مشغول بودند. اما آن چنان عملکرد دولتها، در بازهٔ سه هزار ساله ذهن ایشان را مشغول کرده بود که توجه نکردند، اگر اثری از خدمات پیشینیان را نمی‌بینند شاید مانند بیشتر آثار باستانی از بین رفته، نه اینکه اصلا وجود نداشته است؟! لاجرم پی بردم که گوینده معنی خدمت را نمی‌داند. مکاتب بهره‌وری، سرویس (خدمت) را چنین تعریف می‌کنند: خدمت نوعی محصولِ سازمان است که «امکان انبار کردن» را ندارد. به مدد مدیران وزارت گشایشی در قدرت تصور من ایجاد شد زیرا تا کنون از تصور فردی که معنی خدمت را بداند و آنگاه قصد داشته باشد آنرا در کاوشات باستان‌شناسی جستجو کند، عاجز بودم.

مطمئنا یک پدیدهٔ نوین را حتی محض تفریح، در یادمانهای عهد عتیق نمی‌توان شناسایی کرد زیرا بر خلاف اعمال وزارت بی‌بضاعت، اقدامات باستان‌شناسی کاری پر هزینه و بر اساس کارشناسی است. به گوینده اطمینان می‌دهم هیچ پژوهشگر تاریخی برای تحقیر کردن تاریخ ایران به دنبال نشانه‌های اتومبیل پورشه یا جت اختصاصی دولت در دوران نوسنگی نخواهد رفت که بخواهد با استناد به عدم آنها، مدعی شود میزان سفرهای استانی وزرای دولت در پنج سال گذشته یک معجزه تاریخی، همسنگ کل تمدن پارسی بود.

از نظر فنی کنجکاوم بدانم با چه استدلالی، تاریخ چندین هزار ساله خاور میانه را در یک ظرف ۵ ساله جا می‌دهند؟ تنها با دیدن آثار تاریخی که نشان از باقیمانده تمدن ایرانی دارد، هر انسانی به عظمت بی‌بدیل پدران ما پی می‌برد. شاهکارهایی که از سفر قرون و اعصار با سرافرازی گذشته‌اند، در حالیکه بیمارستانهای نوساز وزارت با اولین زلزله فرو می‌ریزد و خوابگاه دانشجویان کاربرد مشابه اطاق گاز برای اعدام را یافته است.

در این پنج سال قراری ضمنی در کشور وجود داشته که وزارت بهداشت فقط به خدا حساب پس بدهد لذا راهی نداریم تا بفهمیم در این مدت زیر لوای خدمت (به غیر از اعمال جراحی غیر ضروریِ کارتراکت برای پیرمرد چوپان) مشغول چه کاری بوده‌اند. وقت آن است که تابو شکسته شود و تفحصی صورت گیرد زیرا شواهد خطیر است.

متاسفانه با مدیران وزارت که لاینقطع به مسئولین سیاسی، پزشکان همکار، رزیدنتها، نماینده مجلس و رسانه‌ها توهین می‌کنند به نحو شایسته برخورد نشد و جسارت به جایی رسیده که به تاریخ پر افتخار ایران شائبه وارد می‌کنند. همه به روشنی می‌دانیم در پنج سال گذشته بر این مُلک چه گذشته است و ادعای برابری تاریخ کشورم با هیچ، از لاطائلات کشورهای حاشیه خلیج فارس در غصب عظمت ایران مسخره‌تر است. آیا از مدیران برای کنفرانس دبی دعوتی در راه است و انتظار دارند بر مقدمشان اهلاً وسهلاً نثار شود؟

ز دانش چو جان تو را مایه نیست
به از خامشی هیـچ پیـرایه نـیست

مگو آن سخن کِاندَرو سود نیست
کزان آتشـت بهـره جز دود نیست
(فردوسی)

#hy

 

منبع: @Autopsy7


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=41078

  تاریخ انتشار: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷، ساعت: ۲۲:۱۳