سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، سؤالات در مورد مدرک تحصیلی دکتر محمد صنعتی

هر چینی معتقد است تا زمانی که دیوار چین را از نزدیک ندیده‌است یک چینی نیست/

به همت صنعتی ها ایرانی بودن که افتخار نیست، بهتر است نبینی تا نباشی!

 

دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۵

فاطمه س:

«قبل از سفر به آنتالیا، ایران را دیده‌اید؟
همچنان بازار سفر به آنتالیا و گرجستان، چین و روسیه داغ است اما گردشگران ایرانی قبل از سفر به خارج از کشور چند درصد از جاذبه های تاریخی و گردشگری کشور خود را دیده اند یا حتا اسم آنرا شنیده اند؟
خبرگزاری میراث فرهنگی – گردشگری – ایران با ثبت ۱۹ اثر تاریخی در یونسکو رتبه ۱۰ جهانی را در ثبت آثار فرهنگی اختیار دارد. همچنین در ایران بیش از ۸۰۰ هزار محوطه میراثی و تاریخی وجود دارد که تا‌کنون ۱۰۰ هزار اثر شناسایی‌شده، ۳۲ هزار اثر به ثبت ملی رسیده و ۲۹ اثر شامل ۱۹ اثر ملموس و ۱۰ اثر غیرملموس فرهنگی هم به ثبت جهانی رسیده است.
با این وجود هر ایرانی تاکنون از چند اثر تاریخی دیدن کرده‌؟ آیا تاکنون این خوره به جانتان افتاده که قبل از سفر به ترکیه و آنتالیا یا مالزی و ارمنستان، نقش جهان را از نزدیک ببینید و یا از دروازه ملل تخت جمشید رد شوید؟ چند درصد ایرانی‌ها این مهم را برای خود الگو کرده‌است تا قبل از دیدن آثار تاریخی مملکت خود به خارج سفر نکند؟
به گزارش CHN، چنین روندی در میان چینی‌هایی که به تازگی با آنها تفاهم‌نامه همکاری دوجانبه گردشگری امضا کرده‌ایم یک اصل است. هر چینی معتقد است تا زمانی که دیوار چین را از نزدیک ندیده‌است یک چینی نیست.
«رامین ذبیح مند» راهنمای تورهای چین دراین باره به خبرنگار گردشگری CHN می‌گوید: «مائو تسه تونگ رهبر انقلابیون چین معتقد است که یک قهرمان واقعی کسی است که دیوار چین را دیده باشد از این رو همه چینی‌ها حداقل یک بار هم که شده روی دیوار چین راه رفته‌اند و آنرا دیده‌اند.»
به گفته او، شهر ممنوعه چین دومین گزینه انتخابی گردشگران چینی است که حتما از آن بازدید می‌کنند. در این میان چینی‌ها بی مباهات به محیط زیست سفر می‌کنند این درحالی است که برنامه ریزی مدیران برای تهیه امکانات بازدیدی عالیست. با این وجود چینی ها بیشترین تعداد گردشگران دنیا را نیز به خود اختصاص داده اند اما قطعا از دیدن آثار و جاذبه های گردشگری کشور خود غافل نمی شوند.
حال آنکه در ایران بناها و میراث تاریخی مشابه و چه بسا ارزشمندتری وجود دارد که شاید تاکنون اسم آن هم به گوشمان نخورده باشد. چند درصد از ایرانی ها نام دیوار گرگان را شنیده اند؟ دیواری که دومین دیوار دفاعی جهان است و از آن به عنواننآ مار سرخ نام می برند. دیواری تاریخی که از کنار دریای خزر در ناحیه گمیشان آغاز شده و تا کوه‌های گلیداغ در شمال شرق کلاله ادامه یافته است. هرچند درحال حاضر بیشتر بخشهای آن از بین رفته اما می توان بخشی از زمانی که در کنار دریا سپری می کنیم را به شناخت سایر جاذبه های اطراف آن اختصاص دهیم.
یا حتا اگر بخواهیم از شهرهایی که در فهرست میراث جهانی ثبت شده اند نام ببریم باید گفت چند درصد ایرانی ها از ارگ بم دیدن کرده؟ ارگ بم در گوشه شمال شرقی و چسبیده به شهر بم در استان کرمان و در مجاورت جادهٔ ابریشم قرار دارد و بنا به روایات متعدد، مربوط به دوران اشکانی و یا هخامنشی است. تا اواخر دوره قاجار، ارگ بم همچنان مسکونی بود. هرچند این بنای مشهور تاریخی در زمین‌لرزه بم، به شدت ۶٫۶ ریشتر که در بامداد ۵ دی ۱۳۸۲ شهر بم را لرزاند ویران شد اما درحال حاضر با مرمت های انجام شده احیا شده است و همچنان می توان گفت بم زنده است.
به گزارش CHN، سازه‌های آبی شوشتر که در دوران ساسانیان، جهت بهره‌گیری از نیروی آب به‌عنوان محرک آسیاب‌های صنعتی ساخته شده‌است نیز کم از شهر ممنوعه چین ندارد. در این مجموعه بزرگ، ساختمان آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌های عظیم هدایت آب و سیکا که محلی جهت استراحت و تفریح است قابل توجه و جالب هستند. در سفرنامه مادام ژان دیولافوآ باستان‌شناس نامدار فرانسوی از این محوطه به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی یاد شده‌است. با این وجود چند درصد از ایرانی ها از این بنا دیدن کرده است؟
شهر سوخته و چغازنبیل نیز جای خود دارند با این وجود دفاتر خدمات مسافرتی استان ها به جای آنکه تورهای یک روزه برای بازدید از این بناها طراحی کنند و یا بسته های تورهای چند روزه برای بازدید از چند بنای تاریخی را طراحی کنند تنها در صدد تبلیغ تورهای آنتالیا، گرجستان، روسیه و چین هستند.
به گفته یکی از فعالان گردشگری خوزستان، بیشتر آژانس های خدمات مسافرتی این شهر تورهای ایرانگردی ندارند و تنها در صدد جذب تورهای خروجی هستند و اگر گردشگری علاقه مند بازدید از آثار داخلی باشد یا باید به صورت انفرادی و شخصی عمل کند یا بیخیال بازدید شود این درحالی است که یکی از سیاست های مسئولان گردشگری تبلیغ سفرهای گروهی و توسعه گردشگری داخلی است. اما هنگامی که تور برای این منظور وجود ندارد چگونه می توان گروهی سفر کرد؟ هنگامی که تبلیغات و بازاریابی درخصوص سفرهای خروجی انجام می شودچگونه می تواد در صدد بازدیداز آثار داخلی و به تبع آن رونق گردشگری داخلی برآمد؟»
http://chn.ir/NSite/FullStory/News/?Id=117474&Serv=2&SGr=24


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=22638

  تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۵، ساعت: ۰۸:۱۸