یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:الیزابت رودینسکو و باند رجالگان اش، امیر عباس کشاورز – شبنم نوحه سرا – وحید شریعت -مهدی صابری-صابران، روانکاوی در انجمن فرویدی، سؤالات در مورد محل تحصیل گهر همایونپور، سؤالات در مورد مدرک تحصیلی دکتر محمد صنعتی، سور مقصور کاسبان روان

ژوئی سانس مشترک خیلی بیشتر از اهداف مشترک آدم ها را به هم پیوند می دهد

پنج شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۳

دیدگاه خانم مرجان م. درباره «مافیای روان»

 

مقاله «رمانهای خانوادگی» (فروید، ۱۹۰۹):
«کودک کوچکتر بصورتی بسیار ویژه تمایل دارد برای خلع آنهایی که قبل از او بدنیا آمده اند از حقوقشان از این داستانهای تخیلی استفاده کند ـ به روشی که آدم را بیاد توطئه چینی های تاریخی می اندازد!… رمانهای خانوادگی از این پس می تواند ظاهر شود که در آن قهرمان و مولف خودش به مشروعیت می رسد در حالیکه خواهران و برادرانش سرانجام حرامزاده از آب در می آیند.»

پی نوشت دکتر کدیور به تاریخ ۸۷/۹/۲۳ بر صورتجلسه چهارمین جلسه هیات مدیره انجمن فرویدی به تاریخ ۸۷/۹/۲ :
«خوب گوشهایتان را باز کنید. آرزوهای کودکی تحقق ناپذیرند. شما نمی توانید از همه «خواهرها و برادرها» جلو بزنید. نمی توانید آنها را از صحنه حذف کنید. بیهوده تلاش نکنید. البته منحل شدن کمپلکس های کودکی فقط در آنالیز شخصی هر فرد امکان پذیر است ولی حواستان را جمع کنید که حداقل هر روز این کمپلکس ها را از نو زندگی نکنید!»
سخنرانی ۲۱ از سخنرانی های آشنایی با روانکاوی «رشد لیبیدو و ارگانیزاسیون های جنسی» (فروید، ۱۷-۱۹۱۶)
«با اینحال از آنجایی که هر کس و نه فقط نوروتیک ها، این رویاهای perverse، محرم آمیزانه و قاتل وار را تجربه می کند، می توانیم نتیجه بگیریم که مردمانی که امروزه نرمال هستند از مسیر رشدی گذشته اند که از میان perversion ها و object-cathexis های کمپلکس اودیپ عبور کرده که این مسیر رشد نرمال است و اینکه نوروتیک ها تنها به شکل بزرگنمایی و زمخت نمایی شده ای آن چیزی را برای ما آشکار می کنند که آنالیز رویاها به ما در افراد سالم نیز آشکار می سازد.»
سخنرانی ۱۳ از سخنرانی های آشنایی با روانکاوی «صور باستانی و کودک ماندگی رویاها» (فروید، ۱۹۱۵):
«هر زمانی در مسیر زندگی یک فرد که کسی سر راه او قرار می گیرد ـ و چقدر زیاد این اتفاق با توجه به پیچیدگی روابط یک فرد در زندگی می تواند رخ دهد!ـ رویا بی درنگ آماده است تا آن شخص را بکُشد حتی اگر او پدر یا مادر، خواهر یا برادر، زن یا شوهر باشد.»
سخنرانی ۹ از سخنرانی های آشنایی با روانکاوی «سانسور در رویاها» (فروید، ۱۹۱۵):
«من بحثی ندارم که شما برای خودتان چگونه به نظر می آیید؛ اما آیا خیرخواهی را در میان فرادستان و رقبای خود، جوانمردی را در بین دشمنان خود چنان فراوان و رشک را در اجتماع دور و برتان چنان اندک یافته اید که حس می کنید وظیفه دارید در برابر اینکه شرارت ایگوئیستیک سهمی در طبیعت انسانی داشته باشد به مقابله برخیزید؟ آیا نمی دانید که یک آدم معمولی در مورد هر آنچه مرتبط با زندگی جنسی باشد چقدر غیر قابل کنترل و غیر قابل اعتماد است؟ یا آیا نمی دانید که تمام انواع تخلفات و افراطی گری هایی که ما در شب خواب می بینیم، آدم های بیدار روزانه در زندگی واقعی مرتکب می شوند؟ … و حالا لحظه ای چشم خود را از افراد بردارید و جنگ جهانی را در نظر بگیرید که هنوز هم دارد اروپا را به ویرانی می کشد. به وحشیگری، بی رحمی و دروغ های عظیمی فکر کنید که می توانند جهان متمدن را فرا بگیرند. آیا واقعا بر این باورید که یک مشت مردم جاه طلب و فریبکار بی وجدان می توانستند از تمام این ارواح شریر بند بگشایند اگر میلیون ها دنباله رو، شریک گناه آنها نبودند؟»
و در آخر…
پی نوشت دکتر کدیور به تاریخ ۸۷/۷/۹ بر صورتجلسه سی و هشتمین جلسه هیات مدیره انجمن ارتباط با جامعه جهانی روانکاوی به تاریخ ۸۷/۲/۱۴:
««ژویی سانس مشترک خیلی بیشتر از اهداف مشترک آدم ها را به هم پیوند می دهد.»


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=9333

  تاریخ انتشار: ۱۷ فروردین ۱۳۹۴، ساعت: ۱۴:۵۳