جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، میراث فرهنگی دلخراش ما

کدام ایرانیان موزه ملی رژیم اسرائیل را تجهیز کردند؟

کدام ایرانیان، موزه ملی رژیم اسرائیل را تجهیز کردند؟ + تصاویر

 

خبرگزاری تسنیم: دفتر فرح پهلوی، یکی از فعالترین مراکز قاچاق آثار باستانی و میراث فرهنگی ایران به خارج از کشور و از جمله موزه ملی رژیم جعلی اسرائیل است.

 

موزه ملی رژیم اسراییل بزرگترین و مهمترین موزه این رژیم برفراز تپه های «رام» درشهر اورشلیم واقع شده است. این موزه که در ردیف ده موزه بزرگ جهانی قراردارد، دربرگیرنده مجموعه ای عظیم از تاراج آثار باستانی دیگر کشورها از جمله ایران می باشد
 
 
 
 
 
فاخرترین  آثار باستانی و هنری ایران که عمده این آثار به وسیله ارتشبد زاهدی و پسرش، اشرف و فرزندش شهرام، ایوب ربنو، یعقوب نیمرودی و یوحنا داوود به سرقت رفته، در این موزه قرار گرفته است
 
 
 

بنیامین نتانیاهو و شیمون پرز در موزه ملی رژیم جعلی اسرائیل
 
 
دفتر فرح پهلوی، یکی از فعالترین مراکز قاچاق آثار باستانی و میراث فرهنگی ایران به خارج از کشور و از جمله موزه ملی رژیم جعلی اسرائیل می باشد. فرح، کارشناسان و مشاورانی را به کار گرفت و با تحمیل میلیاردها تومان هزینه، وانمود کرد که قصد جمع آوری و حفاظت از آثار باستانی را دارد. اما همان کسانی به کار گرفته شدند که سابقا در غارت آثار باستانى شرکت داشته و میلیون ها ریال از این راه پول اندوخته بودند.
 
 
موزه ملی رژیم اسرائیل که گنجینه های به غارت رفته از سایر کشورها در آن به نمایش در آمده، یکی از بزرگترین موزه های دنیا بشمار می‌رود. به جرات می توان گفت که فاخرترین  آثار باستانی وهنری ایران که عمده این آثار بوسیله ارتشبد زاهدی و پسرش.اشرف و فرزندش شهرام، ایوب ربنو، یعقوب نیمرودی و داوود یوحنا به سرقت رفته و در این موزه قرار گرفتند.
 
 
اشرف پهلوى و پسرش شهرام پهلوى نیا، با نفوذی که در دربار پهلوی داشتند، باند بین‏‌المللى غارت آثار باستانى را هدایت و رهبرى مى‏‌کردند
 
 
در دفتر فرح پهلوی واحدی تعریف شده بودتا ضمن حفظ و حراست از آثار باستانی و عتیقه جات، آثار فرهنگی و هنری ایران را که در طول زمان به عناوین مختلف به خارج از کشور منتقل شده بود به کشور برگرداند. فرح برای تحقق این هدف کارشناسان و مشاورانی را به کار گرفت و با تحمیل میلیاردها تومان هزینه، وانمود کرد که قصد جمع آوری و حفاظت از آثار باستانی را دارد. اما همان کسانی به کار گرفته شدند که سابقا در غارت آثار باستانى شرکت داشته و میلیونها بلکه میلیاردها ریال از این راه پول اندوخته بودند. مرورى بر اسامى مشاوران فرح گویاى این واقعیت مى‏‌باشد:

* محسن فروغى: (فرزند محمدعلى فروغى ذکاءالملک) از درباریان یهودى و یکی از فعالترین افراد در قاچاق عتیقه‏جات ایرانى. وی از همکاران نزدیک آرتور پوپ( ایرانشناس غارتگر یهودی) بود و بسیاری از آثار باستانی و میراث فرهنگی ایران از طریق پست دیپلتماتیک و با وساطت شخص محسن فروغی و توسط پوپ از ایران خارج می شد.

* ایوب ربنو: وی از یهودیان فعال در ایران و از همکاران اصلی آرتور پوپ در قاچاق آثار باستانی کشورمان بوده است. ربنو سهم قابل توجهی در ارسال آثار باستانی کشورمان به موزه رژیم اشغالگر قدس داشته و ارتباطات نزدیکی با سران رژیم صهیونیستی داشت.

* مهدى محبوبیان: محبوبیان، خواهر زاده ایوب ربنو و دستیار ویژه وی در غارت و قاچاق آثار باستانی ایران به موزه رژیم جعلی اسرائیل بوده است. 

* اشرف پهلوى و پسرش شهرام پهلوى نیا، این دو از درون دربار، باند بین‏المللى غارت آثار باستانى را هدایت و رهبرى مى‏کردند. در دوران پهلوى‏ها دست صهیونیست‏ها در غارت آثار باستانى ایران کاملا باز بود. یکی از نشریات رژیم صهیونیستی در توصیف وضعیت اسف بار غارت میراث فرهنگی ایران و انتقال آن به اسرائیل می گوید: یکی از این نشریات، در تشریح وضعیت فوق چنین می گوید:

“اسرائیل به صورت یکی از مراکز بین‌المللی خرید و فروش آثار باستانی ایران درآمده است. به همین علت تجار خارجی عقیده دارند که‌آثار باستانی ایران را می‌توان به قیمت مناسب در اسرائیل خریداری نمود… طی دو سال اخیر در حدود ۲۰۰۰ ظرف سفالی املش به اسرائیل وارد شده و این مقدار ۸۰% کلیه آثار املش را که به معرض فروش گذارده شده است، تشکیل می‌دهد. ولی بسیار جای تأسف است که آثار مزبور از کشور خارج می‌شود و ما این موقعیت بزرگ را برای گردآوری یک مجموعه‌ی هنری از دست می‌دهیم، در حالی که موزه‌های بزرگ فرانسه، انگلستان و آمریکا و نیز موزه‌های بسیار دیگر، مساعی فراوانی برای خرید آثاراملش به کار می‌برند.

 
 
در سال ۱۳۴۵ نمایشگاهی از آثار باستانی ایران از طرف محسن فروغی در اسرائیل برگزار شد. این نمایشگاه شامل مجسمه‌ های سفالی بود که قدمت آنها به هزاران سال بالغ می‌شد. تعداد این آثار ۳۰۰ عدد بوده و در یکی از موزه‌های اسرائیل به نمایش گذاشته شد.
 

* یوحنا داوود: وی با امضای سندی، کلکسیون عظیم آثار ارزشمند ایرانی را به موزه رژیم اسرائیل سپرد. در سال ۱۹۸۴، ارزش نقدی کلکسیون داوود حداقل ۲۰ میلیون پوند برآورد شد

پیش از پیروزی انقلاب، نمایندگی ایران در رژیم اسرائیل، طی گزارشی، به ارزش اشیاء موجود در موزه رژیم اسرائیل اشاره کرده و می گوید:”در این کلکسیون آثاری وجود دارد که بهایی برای آنها نمی‌توان تعیین کرد، زیرا در جهان منحصر به فرد می‌باشند… در ظرف دو سال، کلکسیونی که در اورشلیم متمرکز گردید، شامل آثاری ۳۰۰۰ ساله از دوران ماقبل تاریخ تا قرن شانزدهم بوده است”. و این تنها یک پرده از روابط رژیم نژادپرست اسرائیل با دیگر کشورهای جهان است. رابطه ای که تنها به منافع یکطرفه محدود شده و کوچکترین منفعتی را برای کشورهای دیگر در نظر نمی گیرد.

منبع:مشرق

 

منبع: سایت خبرگزاری تسنیم


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=62665

  تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۴۰۱، ساعت: ۱۳:۱۱