چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:ایران زیبای ما، روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

کشف آثار ۷۰ هزارساله در کردستان

کاوش های باستان شناسی در غارها و پناهگاه های سنگی دره رودخانه سیروان در استان کردستان به کشف آثار شکارگران عصر سنگ وغارنشینان اولیه منجر شد.

 

 

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری فریدون بیگلری سرپرست تیم باستان شناسی با اعلام این خبر گفت: کشف آثاری از چنددوره پارینه سنگی در کردستان نشان می دهد که شکارگران اولیه از پیش از چهل هزار سال پیش تاحدود دوازده هزارسال پیش در دره رودخانه سیروان می‌زیستند.
بنا به گفته سرپرست این تیم باستان شناسی آثار یافت شده شامل ابزارهای سنگی، استخوان حیوانات شکار شده و بقایای اجاق است که مربوط به دوره‌های پارینه سنگی میانی، پارینه سنگی جدید و فراپارینه سنگی است.
بیگلری افزود: این مجموعه غار و پناهگاه در امتداد رودخانه سیروان و نزدیک روستای ناو در شهرستان سروآباد واقع شده‌اند و کاوش‌های انجام شده در سه مکان باعث کشف این بقایای مهم شده است.
وی گفت: برای نخستین بار اطلاعات ارزشمندی از شیوه زندگی، شکار و فرهنگ‌های ابزارسازی این جوامع اولیه شکارگر و گردآورنده خوراک را در اختیار پژوهشگران قرار می دهد.
به گفته این باستان شناس یکی از یافته‌های مهم در این فصل از پژوهش‌های میدانی شناسایی و کاوش یک پناهگاه صخره‌ای بنام ‘مرو’ با آثاری از دوره پارینه سنگی میانی است که احتمالا بین چهل تا بیش از هفتادهزار سال قدمت دارد.
بیگلری گفت: بررسی های اولیه بقایای جانوری نشان می دهد که ساکنان این پناهگاه در کوهستان شاهو و ارتفاعات مشرف به دره سیروان به شکار بز کوهی و احتمالا قوچ می‌پرداختند که بقایای سنگواره آنها با آثار سوختگی و شکستگی همراه با ابزارهای سنگی، کشف شده است.
وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه سنگواره انسان های این دوره در غارهای بیستون و شانیدر یافته شده، ساکنان این دوره منطقه نیز احتمالا از نوع انسان نئاندرتال بوده اند که در حدود چهل هزار سال پیش نسل آنها منقرض شده است.
به گفته بیگلری با انقراض این انسان، انسان هوشمند جدید وارد منطقه شده که آثار سکونت آنها در دو مکان دیگر در همین ناحی یافت شده است.
کاوش های باستان شناسی غارهای رودخانه سیروان با مجوز سیدمحمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صورت گرفت.

 

** ارایه بیش از ۸۰مقاله به نخستین همایش ملی میراث فرهنگی و توسعه پایدار
تاکنون ۸۴مقاله به نخستین همایش میراث فرهنگی و گردشگری که اواخر این ماه برگزار می شود ارایه شده است.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ،این مطلب را عبدالکریم شادمهر دبیرشورای سیاست گذاری همایش در نشست این شورا که به ریاست سیدمحمد بهشتی رئیس شورای سیاست گذاری همایش برگزار شد اعلام کرد.
وی با اشاره به موضوع چکیده مقاله های دریافتی توسط دبیرخانه همایش افزود:از ۸۴مقاله ارایه شده ۷۶مقاله به داوران ارایه شده که ۶۴مقاله مورد ارزیابی قرار گرفته است. وی آخرین مهلت ارسال مقالات را تا ۱۵دی ماه اعلام کرد.
همایش میراث فرهنگی و توسعه پایدار برای بررسی راهکارهای توسعه و تعامل بین متولیان میراث فرهنگی و توسعه پایدار به ویژه آمایش سرزمین توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی در روزهای ۲۳و۲۴دی ماه برگزار می شود.
وی خاطر نشان کرد : محورهای این همایش که برای نخستین بار برگزار می شود میراث فرهنگی توسعه پایدار و مدیریت آب ،میراث فرهنگی توسعه پایدار وگردشگری ، میراث فرهنگی توسعه پایدار و آمایش زمین ، میراث فرهنگی توسعه پایدارصلح و وفاق ملی و میراث فرهنگی توسعه پایدار و هویت است .

 

منبع: ایرنا


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=16482

  تاریخ انتشار: ۸ دی ۱۳۹۴، ساعت: ۲۲:۴۱