پنج شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲

بخش ها

آرشیو ماهیانه

کلاسهای آشنایی با فروید و لکان

 

کلاسهای آشنایی با فروید و لکان

کلاس‌های آشنایی با فروید و لکان از سال ۱۳۸۵ تا کنون زیر نظر دکتر میترا کدیور توسط شاگردان و آنالیزان‌های ایشان برگزار می‌شود. در این کلاس‌ها مقاله‌های فروید که زیر نظر ایشان ترجمه و اصلاح شده، درسنامه‌های دکتر کدیور، دیکشنری لکانی، کتاب مکتب لکان ـ روانکاوی در قرن بیست و یکم، مقالات ارائه شده در پنجشنبه‌های فرویدی و مطالب ترجمه شده در هیأت تحریریه انجمن فرویدی تدریس می­‌شود. طرح پرسش در این کلاس‌ها در دایره مطالبی که دارد ارائه می ­شود آزاد است.­

در این کلاس‌ها «فروید از زبان خود فروید»[۱] خوانده می‌شود. هدف در وهله اول خوانش درست متون فرویدی است: بدون تحریف کلام و انتقال این حقیقت که نمی‌توان برداشت‌های شخصی را به عنوان روانکاوی، کلام فروید یا کلام لکان، ارائه داد، و این همان چیزی است که دکتر میترا کدیور همواره در کلاس‌های خود بر آن تأکید داشتند.

این کلاس‌ها در ابتدا، در تمام روزهای هفته و در نقاط مختلف شهر تشکیل می‌شد و بعد از آغاز به کار مرکز روانکاوی آفریقا، «یکشنبه‌های آفریقا» توسط پنج نفر از معلمان ـ  دکتر مرجان پشت مشهدی، دکتر منصوره اردشیرزاده، مهین نصیر، ماریه مرادی، زهرا نوعی ـ برگزار می­‌شود ـ معلمان، یا شاگردان و آنالیزان‌های دکتر کدیور، طی سال‌ها از محضر خانم دکتر استفاده کرده­‌اند و دانشی را که از محضر استاد آموخته‌اند به دیگران انتقال می­‌دهند.

کلاس‌ها به صورت دوره‌­ای ـ دوره‌های ده جلسه‌ای ـ برگزار می‌شود. این کلاس ها در تمام طول سال دایر است (بجز ۶ هفته تعطیلات تابستانی و ۳ هفته تعطیلات نوروز) و علاقمندان به روانکاوی با هر رشته تحصیلی می­‌توانند در آن شرکت کنند. شهریه هر دوره ۱۰ جلسه‌ای ۴۰۰ هزار تومان است.

[۱] بنا به گفته دکتر کدیور در اولین پنجشنبه فرویدی به تاریخ ۸۴/۷/۲۸

 

آدرس: تهران، آفریقا، بعد از تقاطع اسفندیار، نبش عاطفی غربی، برج صبا، طبقه ۶، واحد ۶۳

تلفن تماس (دفتر انجمن): ۲۲۰۲۵۹۳۷

 

شماره کارت  ۸۰۶۹-۱۸۳۵-۰۶۱۲-۶۲۲۱ بانک پارسیان به نام مهین نصیر


پیوند کوتاه به این مطلب:
https://freudianassociation.org/?p=25