پنج شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، میراث فرهنگی دلخراش ما

کمی هم به فکر «حفظ و نگهداری» میراثی باشیم که در صدد «ثبت» آن بر می‌آییم

سه شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۴

فاطمه س:

 
«طی ۴۵ سال گذشته

فقط ۶.۶ درصد آثار ثبتی کشور، حریم مصوب دارند

باوجود آنکه تا پایان سال ۹۳ طبق آمارهای موجود ۳۱۱۹۸ اثر در فهرست ملی به ثبت رسیده اما تنها ۶.۶ درصد کل آثار ثبتی تعیین حریم شده‌اند.
خبرگزاری میراث فرهنگی – گروه میراث فرهنگی – طبق آخرین آمار، تا پایان سال ۹۳ تعداد آثار ثبتی کشور ۳۱۱۹۸ اثر است که بیشترین آثار در استان فارس با رقم ۲۸۵۶ اثر که ۹.۱۵ درصد آثار کشور را شامل می‌شود به ثبت رسیده‌است.

استان لرستان نیز با ثبت ۲۳۰۰ اثر که ۷.۳۷ کل آثار را در بر می‌گیرد در رتبه دوم قرار دارد. کرمانشاه با ۲۰۶۴ اثر که ۶.۶۲ درصد می‌شود در رتبه سوم ایستاده و استان البرز نیز با ۱۹۹ اثر در رده آخر قرار گرفته‌است.

البته بوشهر با ۲۸۴ اثر و هرمزگان با ۲۹۷ اثر ثبتی بعد از البرز کمترین تعداد اثر ثبتی کشور را دارا هستند.

با این وجود در مجموع آثار ثبت شده کشور تنها ۱۹۸۳ اثر تعیین حریم شده‌اند که ۶.۷۶ درصد کل آثار را شامل می‌شود. این درحالی است که تعیین حریم برای میراث ملی، نخستین راه حفاظت از آثار تاریخی است با این وجود حتا در نخستین قدم نیز استوار نبوده‌ایم.

در بحث تعیین حریم با توجه به آنکه استان فارس بیشترین تعداد آثار ثبتی را دارد تاکنون موفق شده‌است ۳۷۱ اثر را تعیین حریم کند که با توجه به تعداد۲۸۵۶ اثر ثبتی آن می‌توان گفت تنها ۱۸.۷۱ آثار این استان تعیین حریم شده‌اند.

بعد از استان فارس، استان خراسان جنونی قرار دارد که ۱۷۲ اثر را تعیین حریم کرده‌است و سومین استان در مشخص کردن حریم میراث فرهنگی، استان اصفهان است که ۱۲۳ اثر را تعیین حریم کرده و اگر آثار کاشان را هم به آن بی‌افزاییم به رقم ۱۵۳ اثر ثبتی می‌ٰرسیم.

کمترین تعداد تعیین حریم نیز از آن استان البرز است که تنها ۹ اثر را شامل می‌شود و استان کردستان با ۱۳ اثر تعیین حریم که تنها ۰.۶۶ درصد آثار را شامل می‌شود بعد از البرز قرار دارد.

باید توجه داشت در مجموع فعالیت‌های کشوری در حوزه ثبت آثار که از سال ۱۳۱۰ آغاز شده، تاکنون ۸۴ سال را پشت سر گذاشته‌ایم و در این حوزه به رقم ۳۱۱۹۸ اثر ثبتی دست یافته‌ایم این درحالی است که تعیین حریم آثار از سال ۱۳۴۹ با تعین حریم امامزاده قاسم در استان یزد شروع شده‌است و تاکنون حدود ۴۵ سال از انجام فعالیت تعیین حریم‌ها می‌گذرد.

اگر بخواهیم کمی دقیق‌تر به روال تعیین حریم آثار ثبتی نگاهی بیاندازیم باید گفت: به طور مثال استان یزد طی این سالها ۲۴ اثر را تعیین حریم کرده و همچنان ۱۵۳۱ اثر در لیست تعیین حریم باقی مانده‌اند. اگر فرض را برآن قرار دهیم که استان یزد از امروز دیگر اثری را در فهرست ملی ثبت نکند و تنها بخواهد به روال گذشته به تعیین حریم آثار ثبتی بپردازد حدود ۲۹۲۲ سال برای تعیین حریم این تعداد اثر ثبتی نیاز دارد. استان کردستان هم همینگونه‌است چنانکه طی ۴۵ سال گذشته ۱۳ اثر تعیین حریم شده‌اند و با عملکرد کنونی می‌توان گفت ۲۷۱۰ سال دیگر زمان نیاز دارد تا سایر آثار ثبتی را تعیین حریم کند.

در چنین شرایطی می‌توان گفت با روند فعلی که مسئولان میراث و گردشگری استان‌ها در پیش گرفته‌اند، بیش از دو هزار سال زمان نیاز است تا آثاری که در فهرست میراث ملی ثبت شده‌اند تعیین حریم شوند.

اگر میانگین آثار ثبتی در هر سال را هم در نظر بگیریم می‌توان گفت در هر سال ۳۷۱ اثر ثبت کرده‌ایم اما طی ۴۵ سال گذشته به طور میانگین ۴۴ اثر را در هر سال تعیین حریم کرده‌ایم که در این میان سال ۷۸ با ۲۲۱ اثر تعیین حریم شده در صدر قرار می‌گیرد و سال ۹۳ با تعیین حریم ۲۸ اثر در پایین این جدول جا خوش می‌کند.

نکته جالب اینجاست که، در سال ۹۳ تنها چهار استان تعیین حریم داشتند. استان‌هایی مانند گیلان، لرستان، سمنان و البرز و ۲۷ استان دیگر فعالیتی در این باره انجام ندادند. حتا در سال ۹۴ نیز تاکنون استان‌ّهای سمنان ۱ اثر، لرستان ۱۴ اثر، البرز ۲ اثر، خوزستان ۵ اثر را تعیین حریم کرده‌اند. آذربایجان غربی نیز ۱۳ تعیین حریم داشته که در این میان ۵ اثر مورد بازنگری قرار گرفته‌اند. در واقع طی دو سال گذشته تنها ۷ استان تعیین حریم کرده‌اند و سایر استان‌ّها هیچ فعالیتی در این خصوص نداشتند.

باتوجه به چنین آماری در حوزه تعیین حریم میراث فرهنگی، آیا بهتر نیست به جای ثبت‌های متوالی در فهرست آثار ملی که این روزها توسط مسئولان استانی تبدیل به مد شده‌است و اعلام اعداد و رقم‌های نجومی، کمی به فکر حفظ و نگهداری میراثی باشیم که در صدد ثبت آن بر می‌آییم؟»

 
http://chn.ir/NSite/FullStory/News/?Id=116674&Serv=3&SGr=22


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=18348

  تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۴، ساعت: ۱۱:۴۷