چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

گرامیداشت هفتاد و پنجمین سال ورود آوارگان لهستانی به انزلی

مردم انزلی با حضور در آرامستان لهستانی ها و اهداء شاخه گل بر مزار آنان ، هفتاد و پنجمین سال ورود پناهندگان لهستانی به بندر انزلی را گرامی داشتند.

 

گرامیداشت هفتاد و پنجمین سال ورود آوارگان لهستانی به انزلی
به گزارش خبرنگار ایرنا شهروندان بندر انزلی روز پنجشنبه بر مزار میهمانان لهستانی این شهر ساحلی حضور یافتند تا نشان دهند که قدرشناس اقدام بشر دوستانه همشهریان خود در ۷۵ سال پیش بوده و با تقدیر از رفتار بشردوستانه و تاثیرگذار پیشینیان خود ، آن را به نسل جدید نیز یادآور شوند.
پدران و مادرانی که با دسته گلی در دست به همراه فرزندان خود به این مراسم آمده بودند و وجود کهنسال ترین شاهد عینی حضور لهستانی ها در بندرانزلی در آن سال ، از جلوه های ویژه این مراسم بود.
شهردار بندرانزلی در این آیین اظهار کرد: پذیرایی از آسیب دیدگان جنگ ، اقدام ارزشمندی است که پیشینیان ما انجام داده و جای بسی تقدیر دارد .
موسی فکور افزود: این اقدام یکی از افتخارات کشور، استان و شهرمان به شمار می آید و علاوه بر انتقال درست آن به آیندگان ، باید به عنوان درسی برای ادامه این روش و سیره برای دیگران باشد.
وی خاطرنشان کرد : لازم است طی هماهنگی با سفارت لهستان و شورای خلیفه گری ارامنه اقدامات مقتضی برای فراهم سازی شرایط و جاذبه های لازم برای بازدید مردم از این مکان فراهم شود.
شهردار بندرانزلی افزود: امروز در این مکان علاوه بر قدردانی از کرامت انسانی پیشینیان خود ، از عزیزانی یاد می کنیم که در شرایط سخت جان به جان آفرین تسلیم کردند .
به گزارش خبرنگار ایرنا ، در سال ۱۹۳۹ میلادی بیش از یک میلیون نفر از جمعیت بخش شرقی لهستان به علت اعتراض به تصرف کشورشان به اردوگاه های کار شوروی سابق انتقال داده شده و در ادامه ، ۱۲۰ هزار تن از این جمعیت پس از پشت سر گذاشتن شرایط سخت و طی توافق نامه دولت لهستان با شوروی سابق، از طریق بندر انزلی در تاریخ ۱۳۲۱ هجری شمسی وارد ایران شده و به اردوگاه بندر انزلی پناهنده و پس از مداوا ، بخشی از این جمعیت در انزلی ساکن شده و بخشی دیگر به شهرهای بزرگ کشور مهاجرت کردند.
آرامستان لهستانی های واقع در بندرانزلی، دومین آرامستان بزرگ لهستانی ها در کشور به حساب می آید و در حال حاضر ۶۳۹ لهستانی شامل ۱۶۳ نظامی ۴۷۶ شهروند لهستان در این آرامستان خاکسپاری شده اند.
در سال ۱۳۹۱ و در هفتادمین سالگرد ورود پناهندگان لهستانی جنگ جهانی دوم به ایران نیز، هیاتی ۸۰ نفره متشکل از سفیر لهستان، وزیر امور کهنه سربازان جنگ، نماینده مجلس سنا و رئیس کمیسیون ارتباط با لهستانی های مقیم خارج، تعدادی از کهنه سربازان، بازماندگان مهاجران جنگ جهانی دوم و خانواده های درگذشتگان بر مزار لهستانی های مدفون در بندرانزلی حضور یافته بودند.
شهرستان بندرانزلی در ۴۰ کیلومتری شمال غرب مرکز استان گیلان واقع است.
خبرنگار : رضا اکبری ** انتشاردهنده: امیرحسین کبیری

 

 

منبع: ایرنا


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=34100

  تاریخ انتشار: ۱۸ فروردین ۱۳۹۶، ساعت: ۲۰:۴۳