یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، میراث فرهنگی دلخراش ما

یعنی مسجد نصیرالملک قبلاً نه دوربین داشته نه نگهبان!

کشف کاشی های مسجد تاریخی شیراز در یک سمساری/ هرکدام؛ ۲۰ هزار تومان!

کاشی های به سرقت رفته مسجد نصیرالملک شیراز به قیمت ۲۰ هزار تومان به یک سمسار فروخته شده بود.

مسجد نصیر الملک از دیدگاه کاشی کاری ارزنده ‌ترین مسجد ایران است. این مسجد در محله گود عربان که در قدیم به محله اسحق بیگ معروف بوده واقع شده است. نزدیکی این مسجد به خیابان لطفعلی خان زند و در نزدیکی شاه چراغ سبب شده اهمیت آن دو چندان شود.

این بنا ملقب به نصیر الملک شیراز، فرزند میرزا علی‌ اکبر از عوامل موثر حاکم وقت فارس بوده است.

در این مسجد از شیشه‌ های رنگی استفاده شده به همین علت آن را مسجد صورتی ایران نیز می نامند.

ورودی اصلی مسجد با کاشی های هفت رنگ که منقش به گل سرخ و گل زنبق شیراز است مزین شده اما چندی قبل ۵ قطعه از کاشی های به سرقت رفت.

پس از آن بررسی ها به منظور شناسایی سارق و یا سارقان این کاشی ها آغاز شد تا اینکه روز گذشته، سردار سرتیپ دوم پاسدار رحمت الهی، فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور خبر دستگیری سارق این کاشاهی را اعلام کرد.

شفیعی، یکی از متولیان موقوفه نصیرالملک در خصوص نحوه شناسایی سارق کاشی های مسجد نصیر الملک شیراز گفت: سارقان توسط پلیس آگاهی و به صورت کاملا اتفاقی شناسایی شدند.

شفیعی افزود: تعدادی سارق به دلیل سرقت اشیاع قیمتی در شیراز دستگیر شده بودند که در میان آنها، فردی معتاد که اقدام به سرقت کاشی های مسجد نصیر الملک کرده بود نیز شناسایی شد. این سارق در اعترافات خود مدعی شد که سرقت کاشی های مسجد را نیز برعهده داشته و سازمان میراث نقشی در شناسایی این فرد نداشت.

وی با اشاره به فروش کاشی های مسجد نصیر الملک شیراز به یک سمسار گفت: سارق پس از شکستن یکی از کاشی ها، ۴ کاشی دیگر را هر کدام به مبلغ ۲۰ هزار تومان به یک سمسار فروخته که اکنون این کاشی ها پس گرفته شده است.

شفیعی از نصب دوربین های جدید در محل ورودی های مسجد نصیر الملک شیراز خبر داد و گفت: پس از دزدیده شدن کاشی های مسجد، اعضای هیئت امنای موقوفه نصیر الملک تصمیم گرفتند دوربین های جدید در محل ورودی های مسجد نصب کرده ضمن اینکه با هزینه های هیئت امنا، اکنون فردی نیز به عنوان نگهبان مسجد استخدام شده است.

منبع: خبر آنلاین


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=23662

  تاریخ انتشار: ۱۴ تیر ۱۳۹۵، ساعت: ۱۸:۱۸