دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، سور مقصور کاسبان روان، معاون آموزشی وزیر بهداشت، وزارت بهداشت

یکی دیگر از تفاوت‌های روانکاوی و رواندرمانی‌ها

پنجشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۳

آقای حجت خ. مطرح کرده:
با سلام مجدد خدمت دوستان انجمن فرویدی
دو هفته پیش سئوالی را مطرح کردم و خواهان نظر دوستان صاحبنظر در آن موضوع شدم که بدلیل مشغله دوستان سئوالم بی پاسخ ماند.ممنون میشوم اگر به سئوال پاسخ داده شودموضوع پایان نامه ام تقدم اسم دلالت براساس مدل لکان می باشد در این زمینه دیدگاه های صاحبنظران مرتبط را جمع آوری می کنم . سئوال اصلی این است کاربرد تقدم اسم دلالت (دال) بر مدلول که اینهمه مورد تاکید لکان قرار گرفته در تجربیات بالینی چیست؟ ( رشته تحصیلی ام زبانشناسی است) مطلب دیگر اینکه آیا امکان مکاتبه با خانم دکتر کدیور وجود دارد یا خیر ، چگونه می توان به ایشان دسترسی یافت
با تشکر

 

 

پنجشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۳

آقای حجت خ.
با سلام و ادب

تقدم دال بر مدلول آن چیزی است که روانکاوی را از تمام انواع رواندرمانی ها که از طریق کلام عمل می کنند متفاوت می کند. در تئوری لکان مدلول در بعد تصویری است و آن را L’imaginaire du symbolique می نامد و دال در بعد واقع است که به آن Le réel du symbolique می گوید.

برای پیمودن بعد سمبولیک از یک سر آن به سر دیگرش یعنی از تصویر سمبولیک تا واقع سمبولیک می بایست یک روانکاوی به معنای واقعی آن صورت گیرد. بدون چنین طی طریقی آنچه که از سمبولیک قابل دسترسی برای درمانگر است همان جنبه تصویری اش است یعنی جانب مدلول و کاری که انجام می شود چیزی جز القا نیست یعنی که یک رواندرمانی.

دوست عزیز متأسفانه امکان مکاتبه با خانم دکتر کدیور وجود ندارد. اما شما می توانید از طریق همین سایت با انجمن فرویدی در تماس باشید.
با احترام
انجمن فرویدی


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=4629

  تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۳، ساعت: ۲۳:۰۳