جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، عفاف و حجاب!

یک وکیل دادگستری از «برکناری» قاضی پرونده افسانه بایگان خبر داد

شیما قوشه، وکیل دادگستری، از «برکناری» قاضی پرونده افسانه بایگان، که این بازیگر پیشکسوت را به‌دلیل بی‌اعتنایی به پوشش حکومتی، به مجازات مراجعه اجباری به مراکز روانشناسی برای درمان محکوم کرده بود، خبر داد.

خانم قوشه در توئیتی نوشته: «حسب مسموع، قاضی علی امیدی، دادرس شعبه ۱۰۸۸ دادگاه ارشاد تهران، که رای‌های عجیب و بعضا غیرقانونی‌اش صدای همه تا رئیس قوه قضائیه را درآورده بود، از شعبه مربوطه برکنار شده.»

پس از صدور احکام جنجالی مراجعه اجباری به روان‌پزشک برای درمان «بیماری روحیِ شخصیت ضد خانواده» علیه تعدادی از بازیگران زن مخالف حجاب اجباری، از جمله افسانه بایگان، آزاده صمدی و لیلا بلوکات، شماری از روانشناسان و روانپزشکان در ایران به این احکام واکنش نشان دادند.

پیشتر نیز رؤسای چهار انجمن سلامت روان ایران در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، به صدور احکام اخیر برای برخی هنرمندان زن به اتهام «بی‌حجابی» اعتراض کردند و نسبت به «سوء استفاده از روانپزشکی و روان‌شناسی در بدنه قوه قضاییه» هشدار دادند.

در ماه‌های اخیر براساس تصویری که از حکم دادگاه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، یک زن نیز به دلیل رعایت نکردن حجاب اجباری به پرداخت حدود ۳ میلیون تومان «بدل از ۲ماه حبس و یک ماه شستن میت در غسالخانه شهرستان تهران» محکوم شده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی در واکنش به بی‌اعتنایی گسترده و سراسری نسبت به حجاب اجباری، تلاش می‌کنند با صدور احکام سنگین قضایی و امنیتی، زنان را وادار به رعایت پوشش حکومتی کنند.

 

منبع: رادیو فردا


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=69419

  تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۲، ساعت: 08:08