شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

آکسفام: ثروت ۶۲ نفر از میلیاردهای جهان معادل دارایی ۵۰درصد از ساکنان کره زمین است

سازمان غیردولتی انگلیسی آکسفام در گزارشی با اشاره به افزایش شکاف میان ثروتمندان و فقرا جهان در پنج سال گذشته نوشت: ثروت ۶۲ نفر از میلیاردترین افراد جهان معادل دارایی ۵۰درصد از فقیرترین ساکنان کره زمین است.

 

 

به گزارش ایرنا، آکسفام در این گزارش تحت عنوان «اقتصاد در خدمت یک درصد» که روز دوشنبه و در آستانه نشست داووس سوییس منتشر شد، عنوان کرد که فاصله بزرگ ترین ثروتمندان جهان و بقیه ساکنان کره زمین به میزان چشمگیری افزایش یافته است.
براساس گزارش آکسفام، ثروت ۶۲ تن از ثروتمندترین افراد جهان، از سال ۲۰۱۰ میلادی تا ۲۰۱۵ میلادی، با ۵۰۰ میلیارد دلار افزایش، به یک تریلیون و ۷۶۰ میلیارد دلار رسیده است.
موسسه غیردولتی انگلیسی آکسفام اعلام کرد ثروت یک درصد از ثروتمندترین افراد جهان در سال گذشته میلادی بیش از ثروت ۹۹ درصد بقیه جمعیت جهان بوده است.
براساس گزارش آکسفام، از ابتدای قرن ۲۱ نیمی از فقیرترین افراد جهان، کمتر از یک درصد میزان افزایش ثروت در جهان را به دست آورده اند و پنجاه درصد میزان افزایش ثروت در جهان طی این مدت، نصیب یک درصد جمعیت ثروتمند جهان شده است.
آکسفام پیش بینی کرده بود دارایی یک درصد جمعیت جهان در سال ۲۰۱۶ بیش از دارایی ۹۹ درصد بقیه باشد و این واقعیت در سال ۲۰۱۵ یعنی یک سال زودتر ازآنچه پیش بینی می شد تحقق پیدا کرد.
به گزارش اکسفام در سال ۲۰۱۰ میلادی، دارایی ۳۸۸ نفر از ثروتمندترین افراد جهان معادل دارایی نیمی از جمعیت جهان بود و تعداد این افراد در سال ۲۰۱۴ میلادی به ۸۰ نفر و در سال ۲۰۱۵ میلادی به ۶۲ نفر رسید.
‘مارک گلدریک’ مدیر اجرایی آکسفام انگلیس می گوید: این کاملا غیرقابل قبول است که دارایی نیمی از جمعیت جهان به اندازه تعداد کمی از ثروتمندترین افراد جهان باشد.
‘مانون اوبری’ یکی دیگر از مسئولان موسسه آکسفام تصریح کرده است نمی توان اجازه داد میلیون ها نفر گرسنه باشند ولی منابع مالی که می تواند به آنها کمک کند در دست چند نفر از ثروتمندترین افراد جهان باشد.
آکسفام از شرکت کنندگان در همایش اقتصادی داووس خواسته است برای مقابله با این وضع تلاش کنند.
سازمان غیردولتی انگلیسی آکسفام اخیرا نیز هم زمان با اجلاس جهانی تغییرات آب و هوایی در پاریس، در گزارشی اعلام کرده بود انتشار بیش از نیمی از گاز دی اکسید کربن جهان توسط ۱۰ درصد ثروتمندترین ساکنان زمین صورت می گیرد.
به گفته آکسفام ، نیمی از فقیرترین جمعیت جهان که بالغ بر ۳.۵ میلیارد نفر هستند، تنها مسوولیت تولید ده درصد از کل گاز دی اکسیدکربن جهان را بر عهده دارند.

 

منبع: ایرنا


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=17803

  تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۴، ساعت: ۲۰:۵۴