شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:الیزابت رودینسکو و باند رجالگان اش، روانکاوی در انجمن فرویدی، سؤالات در مورد محل تحصیل گهر همایونپور، سؤالات در مورد مدرک تحصیلی دکتر محمد صنعتی، سور مقصور کاسبان روان

ای بابا شما چرا؟! این «ترجمه» فقط برای این بود که «در موقع لزوم» چهار نفر اسم نادر آقاخانی و فواد صابران را شنیده باشند!

 

پنج شنبه ۱۵ امرداد ۱۳۹۴

دیدگاه آقای فرزام پروا درباره «مافیای روان»

 
۹ نفر دو سال وقت می گذارند (۱) تا یک متن ۳۵ صفحه ای را، یعنی متن Television ژک لکان را ترجمه کنند، یعنی حدوداً هفته ای چند خط. شما با خودتان یک وقت فکر نکنید که این همه وقت گذاشتن خدای نکرده به خاطر این است که این حضرات متوجه این نکته هستند که متن لکان پیچیدگیهای زیادی دارد. با خواندن این «ترجمه» با خودم فکر کردم که شاید این جماعت «فاضل»، که بین خودشان – لابد برای پذیرایی بهتر در محفلشان – یک متخصص تغذیه هم دارند، حدود یک سال و یازده ماه را، در کلاسهای آشنایی مقدماتی با زبان فارسی و فرانسه طی کرده اند، و دست آخر هم دیده اند با صرف چنین وقتی، نه فارسی یاد گرفته اند و نه فرانسه، و بعد هول هولکی طوری به سرعت به ترجمه این کتاب دست زده اند که ترجمه برخی جملات را کلا از یاد برده اند!!! و نتیجه البته به کتاب طنز بیشتر شباهت پیدا کرده، که متاسفانه از طنز لکان در آن خبری نیست!
فقط برای ارائه یک مشت نمونه خروار به «یک کلمه» اشاره می کنم:
فکر می کنم هرکسی که از سر تفنن تنها یک کتاب «روانشناسی عمومی» خوانده باشد با نام ۵ کیس معروف فروید آشناست، و حداقل عباراتی مثل «موش مرد» و «گرگ مرد» را شنیده است. این حضرات که علی الظاهر – خیلی نبایستی مطمئن بود! – یا روانشناس اند، یا پزشک و روانپزشک. یعنی این پزشکان در دوران پزشکی عمومی هم دو واحد «روانشناسی عمومی» نخوانده اند، که اسم کیس فروید را نه «گرگ مرد»، که «مرد و گرگ ها»! گذاشته اند؟! فکر می کنم که بایستی متخصصان زبان فرانسه هم یک درسی بگیرند. ظاهرا aux در عبارت l’homme aux loups در زبان فرانسه معنی حرف ربط «و» نیز پیدا کرده است!!! الکی که نیست که پشت کتاب نوشته اند: «پیش از همه چرا انتخاب این متن به جای انتخاب یک راهنمای واژه ها، یک فرهنگ لغات،…» بایستی گفت: حضرات عالی مقام! فرهنگ لغت خود را زودتر رو کنید! به خدا تحملش را داریم!!! قول می دهیم از خنده روده بر نشویم!!!

 

(۱) https://freudianassociation.org/%DB%8C%DA%A9-%D8%AC%D9%85%D8%A7%D8%B9%D8%AA-9-%D9%86%D9%81%D8%B1%D9%87-%D9%88-2-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%B5%D8%B1%D9%81-%D9%88%D9%82%D8%AA-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%B1%D8%AC%D9%85%D9%87-%DB%8C/


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=12820

  تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۳۹۴، ساعت: ۱۵:۳۴