شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، وزارت بهداشت، وزیر مستعفی بهداشت

به ! ما در ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ هشدار دادیم که «در دولت یک غیر «سرهنگ» نیروی انتظامی رسماً متولی سلامت روان ایرانیان شد» !

 

وزیر بهداشت در بیست و پنجمین همایش سراسری مدیران و روسای بهداشت، امداد و درمان ناجا:

بدون همکاری نیروی انتظامی، بسیاری از ماموریت ها در حوزه بهداشت و درمان مغفول خواهد ماند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بدون همکاری نیروی انتظامی ، بسیاری از ماموریت های ما در حوزه بهداشت و درمان مغفول خواهد ماند.
 
به گزارش وبدا، دکتر سید حسن هاشمی در بیست و پنجمین همایش سراسری مدیران و روسای بهداشت، امداد و درمان ناجا با بیان این که به عنوان یک شهروند و یکی از اعضای دولت، از عملکرد و رویکرد علمی، مردمی و منطقی ناجا در ماموریت های گسترده اش در سطح کشور، صمیمانه تشکر می کنم، افزود: همکاری های گسترده ای بین حوزه بهداشت و درمان و نیروی انتظامی به خصوص در ماه های اخیر که کشور در شرایط ویژه ای است، وجود دارد. 
وزیر بهداشت با اشاره به این که بین وزارت بهداشت و نیروی انتظامی اهداف و ماموریت های مشترکی در حیطه حقوق شهروندان، امنیت مردم به ویژه در حوزه بهداشت و درمان، وجود دارد که بخش عمده ای از آن در تفاهم نامه ای که امروز به امضا می رسد، قید شده است، افزود: بدون همکاری و همیاری نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، بسیاری از ماموریت های ما در حوزه بهداشت و درمان مغفول خواهد ماند.
دکتر هاشمی  همچنین گفت: همکاری های نیروی انتظامی صرفا در بخش انتظامی نبوده و در حوزه اجتماعی نیز کمک های بسیاری را انجام داده اند. ساخت پلی کلینیک ها، بیمارستان ها و آزمایشگاه ها که از وظایف حوزه بهداشت و درمان بوده است، از جمله این اقدامات به شمار می رود.
وزیر بهداشت با اشاره به این که فارغ از حضور مردمی نیروی انتظامی در مراسم اربعین حسینی، در هفته نیروی انتظامی نیز شاهد خدمات ارزشمندی از سوی آنها در مناطق مرزی کشور و همچنین حاشیه شهرها بودیم، گفت: همانطور که در چارچوب اهداف مشترک تفاهم نامه بین وزارت بهداشت و نیروی انتظامی ذکر شده است، نیروی انتظامی می تواند کمک های شایانی را در راستای کنترل و پیشگیری از بیماری ها ارائه دهد.
دکتر هاشمی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: کنترل بیماری های مشترک دام و انسان، در راستای کنترل ورود غیر قانونی دام از مناطق مرزی امکان پذیر است. نیروی انتظامی در این زمینه، نقش داشته و نباید فراموش کرد که کاهش حساسیت ما به بخش کنترل و پیشگیری از بیماری ها، می تواند موجب اپیدمی های سراسری در کشور شود که علاوه بر خسارات اقتصادی، سلامت مردم را نیز با خطر مواجه کند
وزیر بهداشت با بیان این که تشکیل تیم های واکنش سریع در بسیاری از نقاط کشور ضرورت داشته و بسیار کمک کننده است، افزود: اگرچه نیروی انتظامی در بخش کاهش اعتیاد، کاهش مصرف الکل و دخانیات می تواند کمک های بسیاری را ارائه دهد، اما باید قبول کرد که کاهش آسیب های اجتماعی از وظایف نیروی انتظامی نیست.
دکتر هاشمی در ادامه با بیان این که در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی، چنانچه سایر دستگاه ها به درستی به وظایف خود عمل کنند، سیاست گذاران، سیاست های مناسبی در پیش گیرند و مجریان، آن را درست اجرا کنند،  زحمات نیروی انتظامی نیز به حداقل خواهد رسید، افزود: نباید از پلیس انتظار داشت که از آسیب‌های اجتماعی پیشگیری کند.
وزیر بهداشت با اشاره به این که اگر همه قوا در حوزه  آسیب های اجتماعی، هماهنگ با یکدیگر عمل کنند، شاهد کاهش آسیب های اجتماعی خواهیم بود، افزود: وزارت بهداشت هم، چنانچه در مقوله کنترل بیماری ها خوب عمل نکند و حمایت های ناقصی ارائه دهد، به افزایش فقر دامن زده و فقر نیز زمینه ساز بسیاری از آسیب های اجتماعی خواهد بود.
دکتر هاشمی  همچنین با بیان این که نیروی انتظامی در توسعه فرهنگ جامعه ایمن و آموزش ترافیک نقش زیادی دارد، افزود: ما همواره شاهد همکاری گسترده بین ۱۹۰، ۱۱۰ و ۱۱۵ بوده ‌ایم و امیدواریم این همکاری‌ ها منضبط‌ تر شود.
وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به این که تبادل اطلاعات در خصوص قاچاق دارو و تجهیزات پزشکی، موضوعی بسیار مهم و حساس است، افزود: کنترل تبلیغات اغوا کننده و شایعه‌ پردازی در حوزه‌ های غذا، دارو و بیماری‌ ها در فضای مجازی، همکاری موثر نیروی انتظامی و پلیس فتا را می طلبد.
دکتر هاشمی همچنین افزود: در بخش تشخیصی، حیطه بهداشت حرفه ای و بخش میکروبی و شیمیایی، به مدد آزمایشگاه هایی که در اختیار نیروی انتظامی است، خدمات ارزنده ای ارائه می شود و وزارت بهداشت متعهد است، کمبودها را در این زمینه، جبران کند.
وزیر بهداشت  با اشاره به این که طرح تحول سلامت، جزو برنامه های محوری دولت است که در ۴ سال گذشته توانسته در بخش مردمی، با کمترین نقص ادامه پیدا کند. البته این طرح، در بخش ارائه دهندگان خدمت با مشکلاتی روبرو شد که ناشی از ناپایدار بودن منابع بود، گفت: طرح تحول سلامت ادامه پیدا خواهد کرد، چراکه یکی از موفق ترین طرح های نظام بوده که بعداز ۴٠ سال توانسته بخش عمده ای از دغدغه های مردم را در حوزه سلامت، رفع کند.
دکتر هاشمی  در ادامه با بیان این که دارو و تجهیزات از ارز متأثر است و هم‌ اکنون دولت بدون هیچ محدودیتی ارز ۴۲۰۰ تومانی را در اختیار واردکنندگان دارو قرار داده است. بر همین اساس، انتظار می‌ رود قیمت‌ها نه تنها افزایش نداشته، بلکه  کاهش یابد، گفت: تا جایی که ممکن است باید نظارت‌ ها از طریق اتحادیه ها و صنف باشد و از مسیرهای غیر انتظامی و امنیتی وارد نشود، اما اگر افرادی تخلف کردند، باید با قاطعیت با آنها برخورد شود.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پایان گفت: باید این اطمینان برای مردم حاصل شود که به آنچه وعده داده شده است، عمل خواهد شد، البته با وجود برخی تلاطمات در شرایط فعلی، یک تا دو ماه تا تحقق وعده‌ ها زمان خواهد برد.
 
منبع: وبدا

پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=41211

  تاریخ انتشار: ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷، ساعت: ۲۳:۴۶