شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، محیط زیست دلخراش ما

خانم ابتکار و آقای شهردار، بجای همایش با این ایده‌ها طبیعت را به شهرمان برگردانیم

مریم اصلانی: بشر با هر قدمی که به سمت پیشرفت برداشت، قدمی از طبیعت دورتر شد. در واقع در بسیاری از موارد این طبیعت بود که قربانی زیاده خواهی های انسان شد. اما به نظر می رسد زمان تغییرات فرا رسیده؛ تغییر در نگرش انسان نسبت به آن چه که از دست داده است. اکنون طراحان و معماران به دنبال آن هستند که به هر شکل ممکن، نقش طبیعت را در زندگی مدرن شهری افزایش دهند.

کم ترین فایده ی طبیعت برای انسان، محصولات ارزشمندی است که نمی توان طعم دلپذیرشان را انکار کرد. از سوی دیگر بر طبق تحقیقات اخیر ناسا، مشخص شده که حضور گلدان های گل در داخل منازل، به تصفیه هوا و از بین رفتن سموم و آلودگی های آن کمک شایانی می کند. البته این تنها ویژگی ارزشمند حضور سبز طبیعت، در زندگی انسان امروز نیست. شاید به همین دلیل است که طراحان مبتکر دوران معاصر، به دنبال راه هایی برای افزایش این حضور سبز هستند.

 

به عنوان نمونه در سال ۲۰۰۹ طراحان فضای سبز کانادایی، دیوار کتابخانه ی عمومی در حومه ی شهر ونکوور را با گیاهان و گل ها، نقاشی کردند. اگر به تصویر زیر نگاه کنید به خوبی تغییر و تحولات این دیوار سبز را در طول ۶ سال گذشته مشاهده می کنید.

 

حال تصور کنید اگر تمامی دیوارهای شهر ما این چنین سبز پوش شوند، چه تأثیر عمیقی بر روحیه، سلامت و شادابی ساکنان شهرهای به ویژه شلوغ و پرجمعیت خواهند گذاشت.

اما کار به همین جا ختم نمی شود. نمونه ای دیگر از تلاش های صورت گرفته دراین زمینه، رستوران سبزی است که غرق در گیاهان شاداب و با طراوت است. این رستوران که توسط طراحان خلاق استودیو “Yaron Tal”، طراحی و اجرا شده، یک مثال ایده آل از توجه دوباره به طبیعت است.

اینجا گیاهان را می توان همه جا دید؛ سقف، دیواره و حتی فواصل بین میزها، مملو از گلدان هایی است که گیاهان خوراکی را پرورش می دهند. گیاهان کشت شده در این رستوران، به مصرف مشتریان می رسند. یعنی از تولید به مصرف؛ تر و تازه و به دور از آلودگی با سموم خطرناک و البته کاملا ارگانیک و طبیعی.

حسن دیگر حضور این همه گیاه، حس شاد و پرطراوتی است که به مشتریان رستوران القاء می کنند. همچنین هوا نیز از تازگی خاص برخوردار بوده و می توان رایحه ای معطر را در هوا استشمام کرد.

 

 
 
 
 
 
 
 
  
 

 

امیدواریم این حضور سبز هر روز پر رنگ تر از روز قبل باشد. روزی که دوباره بتوان حس نزدیکی به مادر طبیعت را حتی در قلب مظاهر تمدن بشری درک کرد.

منبع: آکاایران

 


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=17317

  تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۴، ساعت: ۰۹:۵۶