سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:خاک بر سر ما ملت حیف نان، روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، میراث فرهنگی دلخراش ما

شهر منسوب به مادها در همدان زیر لودر رفت

پیمانکار پروژه در زمان بیرون کردن نماینده میراث فرهنگی اظهار کرد حتی دو قناتی که در زیر این محوطه بودند را پیش از این پُر کرده‌ایم!!!

 

 

1461066401399__DSC0401

 

 

 

 

 

«محوطه تاریخی «آقاجانی بیک» در رینگ اول و بافت تاریخی شهر همدان که به اعتقاد بسیاری از باستان‌شناسان «شهر مادی» همدان است و می‌تواند مهم‌ترین سند برای اثبات مادی بودن همدان باشد‌، از صبح امروز (سه‌شنبه ۳۱ فروردین) توسط لودرهای شهرداری برای ایجاد پارکینگ در دست گودبرداری است.»

حسین زندی، یک فعال میراث فرهنگی استان همدان در گفت‌وگو با خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا‌، گفت: بسیاری از باستان‌شناسان معتقدند محوطه‌ی «آقاجانی بیک» روی بستر اصلی شهر کهن همدان قرار گرفته است. حتی مدرسان باستان‌شناسی دانشگاه بوعلی همدان نیز معتقدند اگر روی این محوطه ترانشه‌ای باز شود یا کاوش‌های آموزشی دانشجویان در این منطقه انجام شود، می‌توان تشخیص داد این محوطه متعلق به دوره ماد است یا خیر.

او با بیان این‌که شهرداری همدان پیش از این با تملک تعدادی از خانه‌های قرار گرفته روی این محوطه، زمینه را برای ایجاد پارکینگ «آقاجانی بیک» آماده کرده است، تاکید کرد: در گذشته خانه‌های قرار گرفته روی این محوطه مسطح شدند و متاسفانه از صبح امروز (سه‌شنبه) پیمانکار شهرداری، گودبرداری روی این محوطه را آغاز کرده است. این در حالیست که بسیاری از کارشناسان، باستان‌شناسان،‌ معماران و هنرمندان همدانی قبل از آغاز این پروژه در خواست بررسی منطقه‌ی «آقاجانی بیک» را داده بودند.

وی اضافه کرد: پیش از این گودبرداری‌ها و در زمان تسطیح خانه‌ها تعدادی آثار تاریخی مانند خمره و سکه به دست آمده بود که پس از بررسی‌های دقیق مشخص شد، آنها متعلق به دوره‌های پیش از تاریخی تا سلجوقی هستند.

زندی با اشاره به پیگیری‌های «علی مالمیر»، مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان برای جلوگیری از هر نوع خاکبرداری قبل از بررسی محوطه اظهار کرد: متاسفانه پیمانکار پروژه هیچ توجهی به پیگیری‌های مدیر کل میراث فرهنگی استان نکرد.

این فعال میراث فرهنگی با اشاره به انجام کاوش‌های آزمایشگاهی و دانشگاهی در مهمترین تپه همدان «پیسا» در طول چند سال گذشته، نیز گفت: معتقدم در این سال‌ها با توجه به درخواست‌های متعدد معماران و باستان شناسان برای بررسی این محوطه،‌ می‌توانستند کاوش‌های آزمایشگاهی را روی محوطه آقاجانی بیک انجام دهند.

او همچنین از به دست آمدن تعدادی سفال در خاک‌برداری امروز (سه‌شنبه ۳۱ فروردین) روی این محوطه که در جنوب شرقی همدان قرار دارد، خبر داد و اظهار کرد: نماینده میراث فرهنگی که در زمان خاک‌برداری در محوطه حضور داشت با دیدن این سفال‌ها اعلام کرد که «به دلیل مشکوک بودن محوطه از نظر تاریخی باید خاکبرداری متوقف شود، اما متاسفانه آنها حتی نماینده میراث فرهنگی را از سایت بیرون کردند و اجازه‌ی خارج کردن سفال‌ها که می‌توانست با آزمایش قدری از حدسیات را در زمینه‌ی مادی بودن این بخش از بافت تاریخی همدان را برطرف کند، ندادند.

وی با اشاره به وجود قنات‌های طویل (گبری) در زیر شهر تاریخی همدان، تاکید کرد: پیمانکار پروژه در زمان بیرون کردن نماینده میراث فرهنگی اظهار کرد حتا دو قناتی که در زیر این محوطه بودند را پیش از این پُر کرده‌ایم.

 

 

1461067274580_10

تخریب محوطه تاریخی مادها

 

1461067274845_11

تخریب محوطه تاریخی مادها

 

1461067275111_12

 

 

تخریب محوطه تاریخی مادها

 

1461067274315_3

منبع: ایسنا


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=20868

  تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۵، ساعت: 13:08