شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:سور مقصور کاسبان روان

قسمت هفتم

یکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۳

دیدگاه خانم معصومه ه. در مورد «کنگره خواری»

 
مواد لازم برای تهیه کنگره روانکاوی در ایران
– یک عدد پزشک که در England دست راست درب سوم رشته روانکاوی خوانده باشد.
– ۸-۷ نفر آدم خارجی که خود را روانکاو بنامند.
– چند عدد سازمان بی ربط به موضوع
– ۶۰ میلیون تومان پول بیت المال (اگر لازم باشد این مبلغ افزایش هم بیابد.)
– توده مردم که دروغ را دوست دارند.
– تعدادی نوجوان موبور خارجی (از هر دو جنس (هم دختر و هم پسر)) برای پر کردن صندلی های جلوی سالن (دقت کنید که این نوجوان ها هر چه موبورتر باشند بیشتر به چشم می آیند و این موضوع بار علمی کنگره را افزایش می دهد.)
– تعدادی متن (شامل هر نوع مزخرفی باشد تفاوتی نمی کند فقط فراموش نکنید که کلمه روانکاوی حتماً در آن گنجانده شود.) تحت عنوان سخنرانی (ترجیحاً مقالات به زبان انگلیسی ارائه شود تا بار علمی کنگره بیشتر شود. تا آنجایی هم که امکان دارد در نمایش پاورپوینت ترجمه مقالات بی سلیقگی و دستپاچگی به خرج دهید. سؤال بیخود نپرسید که چرا. حتماً این طوری بهتر است که دارم می گویم.)
یک مثال برای متن سخنرانی (این مثال مستند است. آن را دست کم نگیرید.):
شما می توانید شرح حال یک بیمار را ارائه دهید که برای درمان آن از دارودرمانی (به توصیه همسر او) و پیشنهاد به وی برای زوج درمانی استفاده کرده اید و خودتان هم دست آخر که بیمار درمان شده ندانید چرا و صراحتاً در کنگره اعلام کنید که «exactly من نمی دانم چرا خوب شد. جالب بود. یک معجزه بود.» همین خوب است. همین شرح حال را ارائه دهید فقط نام روانکاوی را حتماً در آن به کار ببرید. حتی می توانید بگویید ذهن من روانکاوانه بود. به خدا مردم می نشینند و گوش می دهند و برایتان دست هم می زنند. بعد هم اگر کسی سؤال کند که روانکاوی کجای این بود، می آیند به او اعتراض می کنند که ما هزار کیلومتر آمده ایم ولی شما نمی گذارید که ما از مطالب استفاده کنیم.
خب، دیدید کاری نداشت؟ آش کنگره روانکاوی آماده است. فقط توصیه می کنم مراقب روغن رویش باشید.

 

یکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۳

سپاس از پاسخ خانم معصومه ه.
انجمن فرویدی

 

 

یکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۳

دیدگاه خانم زهرا م. در مورد «کنگره خواری»

 
نخستین کنگره روانکاوی با حضورمهمانان خارجی و داخلی با هزینه ۶۰۰۰۰۰۰۰ تومانی برگزار شد که دستاوردهای بی نظیری برای مملکت مان و آموزش متخصصان داشت. در نخستین روز این کنگره :
• فهمیدیم هیجان گرد است،
• یاد گرفتیم برای خوش آمدگویی به مهمان باید از اصطلاح جدید روانکاوی استفاده کنیم: “امیدواریم با سیر و سفر و داشتن لحظات مفرح ناخودآگاه تان به جنبش در آید”(با چنین مضمونی).
• تاریخچه روانکاوی ایران(!) را فهمیدیم، همچنین فهمیدیم که یک روانکاو می تواند با آنالیزان خود نیز ازدواج کند.
اما راستش را بخواهید لازم است کنگره دیگری با مبلغ چند برابر تشکیل بشود که بفهمیم:
• هیجان گرد است مثل گردو یا مثل توپ؟
• حرکات جنبشی ناخودآگاه بندری است یا ترکی که به رقص درمانی منجر می شود؟

 

یکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۳

سپاس از پاسخ خانم زهرا م.
انجمن فرویدی

 

 

یکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۳

دیدگاه خانم خ. ف. در مورد «کنگره خواری»

 
اولین روز از کنگره روانکاوی و رواندرمانی پویشی
امروز یک روز از کنگره روانکاوی و رواندرمانی پویشی برگزار شد که در آن ۵ سخنرانی ایراد شد که یکی از آنها اخلاق وتاریخ روانکاوی در ایران بود که جناب صنعتی در آن سنگ تمام گداشت و هر کس که کلمه روان و روانکاوی را بر زبان آورده بود در ایران بعنوان روانکاو معرفی کرد و تاریخ روانکاوی ایران در گذشته به شمس تبریزی رسید و در زمان حال به دکترمهدیه معین ختم شد و معلوم شد که اول ما روانکاوی را کشف کرده ایم و روانکاوی خیلی قبل از فروید در ایران نقدا موجود بوده و از اخلاق هم که دیگر گفتن ندارد هیچ …
چند سخنران خارجی هم که دیگر چیزی کم نگذاشتند و هر چه ازاصطلاحات روانکاوی شنیده بودند را به بدترین وجهی کنار هم چیدند یکی از آنها دکتر مایکل بوچهولز بود که سعی کرد تا آنجا که ممکن است استعاره را از بعد سمبولیک خارج کند و تبدیل به یک تصویر کند و آنقدر از هیجانات گرد و افقی و عمودی گفت که بنظر می رسید جماعت را سرکار گذاشته و یک اجرای کمیک را نمایش می دهد.
یک مورد دیگر هم معرفی بیمار از طرف خانم الهه ساگارت بود که درمان انجام شده از دارو درمانی شروع شد به زوج درمانی و سپس خانواده درمانی و از آنجا به تلفنهای مکرر و بعد به ویزیت در منزل رسید. این یک نمونه عالی از روانکاوی توسط یک روانپزشک بود که بعنوان یک الگوی رسیده از آن سوی آبها برای انجمن روانپزشکان ارایه گردید. جالبتر این بود که استاد او هم تا جاییکه توانست اصطلاحات روانکاوی را به هم بافت بلکه بتواند این کیس را فرموله کند چون دکتر ساگارات فقط کار درمان را انجام داده بود و خودش نمی توانست توضیح بدهد که چه کرده است. بدین ترتیب درمان بیماری را که بطرز جادویی درمان شده بود به این درمان نسبت دادند. درمان همه علایم سوماتیک که ۳۵ سال با شدت تمام ادامه یافته بودند بطرز معجزه آسایی از طریق یک معجونی که از دارو درمانی، .زوج درمانی، خانواده درمانی، تلفن و ویزیت در منزل انجام شد.
امیدواریم که در روزهای بعد به شعور کسی توهین نشود چون چند نفر در این کنگره می گفتند که به شعورشان توهین شده منتهی تشخیص نمی دادند که از طرف چه کسی.

 

یکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۳

سپاس از پاسخ خانم خ. ف.
انجمن فرویدی

 

 

یکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۳

دیدگاه خانم م. الف. در مورد «کنگره خواری»

 
در اولین روز این کنگره، به من اجازه سوال کردن ندادند، آن آقای دکتری که مسئول جمع آوری سئوالات بود، گفت: من سئوال شما را می دانم و اجازه نمی دهم سئوال بپرسید!!! اگر که آنجا در حضور ۲۰۰ نفر در وقت پرسش و پاسخ اجازه ندادند که سئوال خود را بپرسم، اینجا در حضور جمعیتی بسیار بیشتر و یک بار و برای همیشه از دکتر صنعتی می پرسم: در سئوالات ما اعضای انجمن فرویدی چه چیزی وجود دارد که اینگونه باعث وحشت شماست که اینگونه برخوردی ناشایست با ما می شود در حالی که هزینه ثبت نام را پرداخت کرده ایم و می خواهیم در وقت قانونی خود پرسش می کنیم؟

 

یکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۳

سپاس از پاسخ خانم م. الف.
انجمن فرویدی

 

 

یکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۳

دیدگاه خانم مهین ن. در مورد «کنگره خواری»

 
واقعا به عضویت در انجمن فرویدی می بالم. روانکاوی فقط ملک طلق روانکاو نیست زادگاه تولد دوباره منهم هست.

 

یکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۳

سپاس از پاسخ خانم مهین ن.
انجمن فرویدی


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=5946

  تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۳، ساعت: ۱۲:۲۴