دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

ارسال اقدامات ایران به یونسکو درباره نقالی و لنج سازی در خلیج‌فارس

عکس 1

 

مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی کشور خبر داد

ارسال اقدامات ایران به یونسکو درباره نقالی و لنج سازی در خلیج‌فارس

 

مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی با اشاره به راه اندازی خانه نقالی از ارائه گزارش پرونده نقالی و دانش سنتی لنج سازی در خلیج فارس به یونسکو خبر داد.

 

نقالی و دانش لنج سازی در حالی سال ۲۰۱۱ به عنوان دو پرونده اضطراری در فهرست میراث درخطر یونسکو به ثبت رسیدند که طبق قوانین یونسکو ایران به مدت ۴ سال باید تمامی اقدامات مربوط به پاسداشت این دو پرونده در فهرست آثار در خطر را انجام می‌داد.

در این رابطه فرهاد نظری مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی کشور در این رابطه گفت: از آنجایی که دو پرونده نقالی و دانش لنج سازی در خلیج فارس در فهرست آثار در خطر ثبت شده اند از همین رو نیازمند اقدامات پاسدارانه فوری هستند.

وی گفت: ثبت دو پرونده نقالی و دانش لنج سازی در خلیج فارس در فهرست آثار در خطر بیانگر آن بود که این دانش‌ها وضعیت مناسبی ندارند. به همین دلیل ایران متعهد شد که در مدت ۴ سال اقدامات لازم را برای ادامه حیات و ترویج این دو پرونده انجام دهد.

به گفته نظری، در حال حاضر اقدامات پاسدارانه درباره نقالی و دانش لنج سازی در خلیج فارس در بازه زمانی مشخص شده انجام گرفته که تاسیس خانه نقالی یکی از این فعالیت‌ها است.

مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی کشور تاکید کرد: سه شنبه هفته گذشته شرح اقدامات انجام گرفته درباره این دو پرونده در قالب یک گزارش کامل به یونسکو ارسال شد و اقدامات حفاظتی برای ترویج نقالی و دانش لنج سازی در خلیج فارس به صورت مداوم ادامه دارد.

به گزارش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ پرونده نقالی و دانش سنتی لنج سازی در خلیج فارس آذرماه سال ۱۳۹۰ در ششمین نشست کمیته بین الدول کنوانسیون حفاظت میراث فرهنگی ناملموس در بالی اندونزی به ثبت رسید. این درحالی است که در پرونده دانش سنتی دریانوردی با لنج سازی سنتی در حوزه خلیج فارس تمامی آیین‌ها، مراسم، آوازها و نواها، گویش‌های محلی، اعیاد، فنون سنتی دریانوردی، صیادی و لنج سازی در محدوده استان‌های هرمزگان، بوشهر، خوزستان و جزایر مسکونی خلیج فارس مورد بررسی قرار گرفته اند و در پرونده قصه پردازی اجرایی (نقالی) نیز تمامی انواع قصه پردازی در ایران و تاریخچه آن مورد بررسی قرار گرفته و نحوه اجراهای گوناگون این شیوه تشریح شده است.

 

منبع: تسنیم


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=16207

  تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۴، ساعت: ۱۶:۲۱