چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:ایران زیبای ما، روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

سی تی اسکن دو مرد نمکی

مردان نمکی شماره های یک و پنج با رویکرد کشف یافته های جدید در یکی از مراکز علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران سی تی اسکن شدند.

 

سی تی اسکن
 

به گزارش ایرنا از معاونت بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران، این سی تی اسکن پیرو انعقاد تفاهم نامه موزه ملی ایران و دانشگاه بوخوم آلمان با حضور دکتر Frank Ruhli رئیس انستیتو تکاملی پزشکی Institute of Evolutionary) Medicine) دانشگاه زوریخ سوئیس، دکتر شاپور شیرانی مسئول بخش سی تی آنژیو مرکز قلب تهران و دکتر غلامرضا مولوی دانشیار گروه انگل شناسی دانشکده بهداشت انجام شد.
دکتر مولوی در پایان سی تی اسکن با اشاره به اینکه مردان نمکی سال ها قبل و به دنبال عملیات باستان شناسی در منطقه چهرآباد زنجان کشف شده اند، گفت:به دنبال این اکتشافات Chehrabad Saltmummy & Saltmine Exploration Project به عنوان پروژه تحقیقاتی مشترک میان اداره کل میراث فرهنگی زنجان به عنوان متولی اصلی، سایت تاریخی چهرآباد زنجان، دانشگاه های اروپایی بوخوم (همکار اصلی بین المللی این پروژه)، زوریخ، یورک، آکسفورد و بزانسون و دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان تنها دانشگاه ایرانی حاضر، تعریف شد.
دانشیار دانشکده بهداشت با بیان اینکه اجرای پروژه مذکورهم اکنون در مراحل مقدماتی قرار دارد،افزود:گروه انگل شناسی دانشکده بهداشت از حدود چهار سال پیش همکاری خود را به صورت فعال در بخش باستان انگل شناسی این پروژه آغاز کرده است.
مولوی اظهار کرد: بی شک انجام فعالیت های تحقیقاتی بین المللی از این نوع، نیازمند جلب همکاری های فراوانی است که خوشبختانه دانشگاه علوم پزشکی تهران از پتانسیل و بستر لازم در این زمینه برخوردار بود.
همچنین مسئول بخش سی تی آنژیو مرکز قلب تهران نیز ادامه داد:مردان نمکی در شرایط طبیعی (گرمای مناسب، رطوبت کم و مقدار زیادی نمک) مومیایی شده اند بنابراین بررسی بیشتر آن ها نیازمند استفاده از روش های غیرتهاجمی چون سی تی اسکن بود.
شیرانی تصریح کرد: با توجه به اینکه دانشگاه علوم پزشکی تهران دارای دستگاه سی تی اسکن Dual Source است که بالاترین تکنیک در دنیا محسوب می شود، این مردان نمکی در شرایط کاملاً استریل و بدون کوچک ترین آسیب و مشکلی مورد تصویربرداری قرار گرفتند.
وی با بیان اینکه با این روش امکان ذخیره و بازسازی داده ها و بهره برداری به شیوه مناسب از آن ها فراهم شد، افزود: به نظر می رسد در آینده و با توجه به قدمت و غنای تاریخی کشورمان استفاده از روش سی تی اسکن فرصتی برای کسب اطلاعات پایه در زمینه دیرینه انسان شناسی به وجود آورد.
مسئول بخش سی تی آنژیو مرکز قلب تهران هدف اصلی از این اقدام را کشف یافته های جدید از مردان نمکی و در کنار آن شناخت بیشتر زوایای مختلف زندگی ایرانیان باستان دانست.
دکتر Frank Ruhli نیز با تأکید بر اینکه موسسه DFG آلمان از Chehrabad Saltmummy & Saltmine Exploration Project حمایت مالی می کند، گفت: پروفسور توماس اشتولنر از دانشگاه بوخوم سرپرست این پروژه تحقیقاتی بین المللی است.جزئیات انسان شناسی پروژه مذکور در دانشگاه زوریخ دنبال می شود و دانشگاه علوم پزشکی تهران پیگیر زوایای انگل شناسی و بیماری های عفونی است.
وی با اشاره به امکانات قابل توجه دانشگاه علوم پزشکی تهران برای سی تی اسکن از مردان نمکی تصریح کرد: پیش از این مردان نمکی یک و چهار سی تی اسکن شده بودند. تکنیک هایی مورد استفاده برای سی تی اسکن مجدد مرد نمکی شماره یک و پنج برای نخستین بار، با جزئیات و دقت بیشتری همراه بود.

 

منبع: ایرنا


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=16808

  تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۴، ساعت: ۲۲:۱۴